Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barometr Bartusia: Doradcy podatkowi przeciwni zawiłemu prawu i bezprawnemu naruszaniu tajemnicy swoich klientów

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Ludzie niezorientowani w przepisach podatkowych oraz złośliwcy podejrzewają, że doradcy podatkowi mają w resorcie finansów i Sejmie agentów, których zadaniem jest nakłanianie polityków do komplikowania prawa. Dzięki temu mogą zarabiać na objaśnianiu paragrafów. – Tak, oczywiście, nie jest – śmieje się Zygmunt Tabisz, szef małopolskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. W najnowszym Barometrze Bartusia (do obejrzenia na wideo) zapewnia, że w interesie doradców podatkowych leży uproszczenie i uporządkowanie przepisów tak, by były one jednoznaczne i nie wymagały piętrowych egzegez.

Podstawowym celem każdego doradcy jest zapewnienie przedsiębiorcy bezpieczeństwa – a trudno o to, gdy prawo jest niejasne i może być różnie interpretowane przez menedżerów, urzędników i sądy.

- Skomplikowane i niejasne prawo utrudnia życie przedsiębiorcom i tak samo utrudnia życie doradcom podatkowym - podkreśla Zygmunt Tabisz.

Dodaje, że każdy doradca podatkowy marzy o tym, by przepisy były stabilne, bo wtedy mógłby zobowiązania dla swego klienta ustalać w sposób maksymalnie bezpieczny. – Nie jesteśmy zainteresowani zarabianiem na zmianach przepisów podatkowych. Chcemy, by nasi klienci mieli swe zobowiązania ustalone w sposób prawidłowy – mówi szef małopolskiej KIDP.

Niestety, rok 2019 nie przybliżył ani przedsiębiorców, ani doradców do tego wymarzonego stanu. Wręcz odwrotnie: kilka posunięć władzy doprowadziło do zwiększenia niepokoju zarówno w gronie ludzi biznesu, jak i doradzających im specjalistów. Chodzi m.in. o (nie)sławne przepisy o raportowaniu schematów podatkowych.

Wymóg ich uchwalenia wynikał z dyrektywy unijnej, ale ta mówi wyłącznie o schematach transgranicznych, czyli międzynarodowych konstrukcjach prawnych nie mających w swej istocie charakteru działalności gospodarczej, a służących tylko obniżeniu zobowiązań podatkowych. Tymczasem polski rząd i parlament przeforsowały przepisy w formie radykalnie rozszerzonej, dotyczące de facto „schematów” krajowych.

Z powodu wstrząsającej zawiłości i niejasności tych przepisów (same objaśnienia fiskusa do nich to grube tomiszcze) poziom bezpieczeństwa przedsiębiorców drastycznie się obniżył; jeszcze bardziej pogorszyły się warunki pracy doradców podatkowych, bo urzędnicy (nad)interpretują nowe przepisy w sposób uderzający w tajemnicą zawodową doradców i innych profesji zaufania publicznego: radców prawnych i adwokatów.

- A przecież tajemnica zawodowa jest fundamentem naszej działalności. Bez dochowania tajemnicy zawodowej, która jest tak naprawdę tajemnicą naszych klientów, przedsiębiorców, nie ma zaufania i cały oparty na tym zaufaniu system, tworzony przez lata, przestaje istnieć. To śmiertelnie groźne dla całego obiegu gospodarczego – tłumaczy Zygmunt Tabisz.

Dodaje, że przedsiębiorca, powierzając doradcy dane i informacje dotyczące działalności swojej firmy, często bardzo prywatne, musi mieć pewność, że treść tych informacji nie zostanie ujawniona bez stosownej procedury, gwarantowanej i nadzorowanej w cywilizowanych krajach przez niezawisłe sądy.

Samorząd doradców podatkowych stanął na stanowisku, że przepisy znowelizowanej Ordynacji podatkowej umożliwiające zwalnianie doradców z tajemnicy zawodowej bez postanowienia sądu są niezgodne z konstytucją i skierował w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Oto najbogatsi Małopolanie – lista Forbesa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barometr Bartusia: Doradcy podatkowi przeciwni zawiłemu prawu i bezprawnemu naruszaniu tajemnicy swoich klientów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska