Do funduszu wpłynęło 35 wniosków na łączną kwotę 1.086.005,86 zł. - Fundusz, po merytorycznej konsultacji z prof. dr hab. Kazimierzem Klimą z Katedry Agrotechniki i Ekologii Rolniczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 35 gmin, obniżając dotacje proporcjonalnie do powierzchni zabiegów – poinformowała Magdalena Gala z WFOŚiGW.
Największe dotacje otrzymają gminy: Szaflary (62,34 tys. zł), Biecz (35,85 tys. zł), Nowy Targ (35,1 tys. zł) i Trzyciąż (31,22 tys. zł)
Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, powodująca groźne oparzenia i trwałe uszkodzenia skóry, a także degradację środowiska przyrodniczego. Dodatkowo, często pojawia się masowo, stając się głównym przedstawicielem flory w danym miejscu – tam, gdzie pojawił się Barszcz Sosnowskiego, liczba innych gatunków roślin spada trzykrotnie. Dlatego tak ważna jest kompleksowość działań, czyli prowadzenie zabiegów na jak największym obszarze.
- Prowadzenie bowiem działań na terenie jednej gminy a zaniechanie w gminach sąsiadujących powodowałoby rozsiewanie nasion na tereny gminy, gdzie przeprowadzono zabiegi tłumaczy Magdalena Gala.
Nasze województwo jest jedynym, w którym kilka lat temu podjęto się koordynowanego niszczenia Barszczu Sosnowskiego. Przez dwa lata w 31 małopolskich gminach zwalczano niebezpieczną roślinę, dzięki wsparciu z Funduszu Norweskiego (3,8 mln zł). Aż 6 razy wycinano i opryskiwano mieszanką herbicydową 134 hektary porośnięte chwastem powodującym groźne oparzenia i trwałe uszkodzenia skóry.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto