Powódź zniszczyła most na Bibiczance
Nowe mosty w Bibicach są na potoku Bibiczanka, obydwa prowadzą do części wioski, w której najintensywniej trwa zabudowa mieszkaniowa. Jak mówi Tadeusz Łysek, sołtys Bibic, a zarazem przewodniczący Rad Gminy Zielonki, na terenach, do których prowadza drogi z dwoma nowymi mostami zamieszkuje obecnie kilkaset osób, ale docelowo może tam mieszkać kilka tysięcy nowych mieszkańców.
- Budowa mostów była konieczna. Jeden z nich - ten stanowiący główną przeprawę przez rzekę - był do niedawna wykorzystywany przez pojazdy ciężarowe do dowozu materiałów budowlanych, ale wymagał naprawy. Został bowiem zniszczony przez powódź w 2021 roku i teraz odbudowany - informuje Tadeusz Łysek.
Sołtys podkreśla, że w czasie tej powodzi sprzed czterech lat doszło nie tylko do zniszczenia mostu, ale także zalania domów przy ul. Kościelnej. Dlatego odbudowa mostu była konieczna także ze względów bezpieczeństwa powodziowego.
Odbudowali most powstały w czynie społecznym
- Drugi odbudowany most był zniszczony, po prostu stary i zużyty po wielu latach korzystania z niego - mówi Łysek.
Sołtys Bibic wskazuje, że ten drugi most przed kilkudziesięciu laty był budowany przez mieszkańców w czynie społecznym. Teraz wymagał modernizacji, co gmina Zielonki zrobiła zdobywając na obydwa mosty dotacje z funduszu rządowego Polski Ład.
Jak informują zieloneccy urzędnicy mosty kosztowały łącznie ponad 3 mln zł, w tym dotacja rządowa wyniosła 2 mln zł.
Przeprawy przez rzekę - komfort i bezpieczeństwo
Nowe mosty poprawiają bezpieczeństwa w Bibicach i komfort podróżowania mieszkańców. Pozwalają dojechać do drogi głównej w Bibicach - ul. Tadeusza Kościuszki.
Podczas uroczystości otwarcia mostów i oddania ich do użytku - obiekty poświęcił proboszcz bibickiej parafii ks. Jan Przybocki. Symbolicznego otwarcia dokonał wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko, sołtys Bibic i przewodniczącym Rady Gminy Zielonki Tadeusz Łysek. W otwarciu tych przepraw przez Bibiczankę uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminy Zielonki i sołectwa Bibice, wykonawcy zadania oraz urzędnicy zaangażowani w realizację inwestycji.
- Groźny pożar wysypiska śmieci pod Krakowem. W kontenerze był człowiek
- Zderzenie czterech pojazdów na A4. Bardzo duże utrudnienia na obwodnicy Krakowa
- Zakrzówek uratowany przed zabudową? Nie będzie skargi kasacyjnej do sądu
- Sadzili las pod Krakowem. Członkowie lokalnych organizacji poznawali hodowlę lasu
