Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego. Wielki problem, z którym można skutecznie walczyć

Paulina Piotrowska
Do poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej.
Do poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Marcin Makówka
Barszcz Sosnowskiego stanowi wielkie zagrożenie dla ludzi i zwierząt. W trakcie upałów roślina staje się mocno uciążliwa, gdyż podczas wysokich temperatur wydziela substancję, która może dotkliwie poparzyć. Z plagą można jednak skutecznie walczyć.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wraz z partnerami – Małopolską Izbą Rolniczą i Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin od kwietnia 2014 roku realizuje na terenie 31 gmin projekt „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego”. Celem projektu jest inwentaryzacja, monitoring, zniszczenie i  wyeliminowanie rośliny. Szkodliwość wynika z właściwości parzących i alergizujących stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jedna roślina wytwarza rocznie aż 20 000 nasion, które zalegają w glebie i zachowują zdolność do kiełkowania nawet przez 5 lat.

Dwa sposoby na barszcz

W praktyce stosuje się dwa sposoby zwalczania barszczu: chemiczny poprzez stosowanie herbicydów i mechaniczny poprzez wykopywanie korzeni, ucinanie na głębokości 10 cm korzenia lub czterokrotne koszenie w ciągu roku nieprzerwanie przez 12 lat.

Zabiegi herbicydowe można stosować na terenach nie objętych ochroną. Mechaniczne zabiegi niszczące zalecane są na obszarach chronionych, jak parki narodowe, strefy ochronne, obrzeża cieków wodnych, obszary Natura 2000.

Badania wykazały, iż spośród herbicydów najbardziej skuteczny w zwalczaniu barszczu okazała się mieszanka herbicydowa Chikara 25 WG w połączeniu z Roundup Ultra 360 SL. Dla skutecznego zniszczenia herbicydami roślin barszczu trzeba stosować je od połowy kwietnia do początku września co sześć tygodni przez pięć lat. Wykonanie oprysku o objętości 12 litrów przy stosowaniu opryskiwacza plecakowego trwa od 40 do 60 minut.

Koszt wykonania czterech oprysków w jednym roku na powierzchni 1 ha wynosi około 4 tys. zł. Całkowity koszt likwidacji roślin barszczu na powierzchni 1 ha w ciągu 5 lat to ok. 20 tys. zł. Koszt zastosowania opryskiwacza ciągnikowego jest średnio 5-krotnie mniejszy.

Walka z barszczem już trwa

W 2014 roku wykonano wszystkie działania proceduralne związane z rozpoczęciem projektu. Wykonano dwa etapy zwalczania barszczu Sosnowskiego na łącznej powierzchni 134 ha. Przeprowadzono 60 szkoleń dotyczących zagrożenia dla ludzi i zwierząt oraz dla środowiska naturalnego wynikającego z występowania barszczu Sosnowskiego.

W pierwszej kolejności rośliny barszczu powinny być zwalczane w miejscach licznego przebywania ludzi, jak: przystanki autobusowe, skwery, parki, szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, otoczenie szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia i innych instytucji użyteczności publicznej oraz na obszarze pasów drogowych.

Dodatkowe informacje dotyczące zwalczania, szkodliwości barszczu Sosnowskiego oraz postępowania przy poparzeniach znajdują się na stronie www.barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska