Bartosz Norman nie jest typowym księdzem. Ma żonę i córkę....

  Bartosz Norman nie jest typowym księdzem. Ma żonę i córkę. Chodzi w skórzanej kurtce, gra na gitarze basowej

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman swoją pierwszą mszę w życiu odprawił miesiąc temu w Bukownie. W niedzielę 2 grudnia odprawił swoją
  1/50
  przejdź do galerii

  Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman swoją pierwszą mszę w życiu odprawił miesiąc temu w Bukownie. W niedzielę 2 grudnia odprawił swoją drugą mszę świętą - w kościele w Krzykawie - Małobądzu ©Katarzyna Ponikowska

  Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman w niedzielę odprawił swoją pierwszą mszę św. w kościele w Krzykawie - Małobądzu. To była jego druga msza w życiu. Duchownym został po ojcu - Antonim Normanie, który od 38 lat jest proboszczem bukowieńskiej parafii. Ks. Bartosz teraz posługę będzie pełnił w Krakowie.
  Bartosz Norman ma 27 lat. Przyjął święcenia kapłańskie w październiku tego roku. Wcześniej przez trzy lata był diakonem w Bukownie. To były jego duszpasterskie praktyki. Pierwszą swoją mszę w życiu odprawił miesiąc temu w parafii rodzinnej w Bukownie - kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której proboszczem jest jego ojciec - Antoni Norman.


  Całe życie w kościele  - Od piątego roku życia jestem ministrantem, wychowałem się w kościele, nie zliczę mszy, w których brałem udział, ale i tak ta pierwsza odprawiana przeze mnie była ogromnym stresem - wyznaje ksiądz Bartosz, dla którego ten dzień pełen był emocji. Jak sam dziś przyznaje, przygotował sobie na kartce wypisane podziękowania, ale nastrój był tak pozytywny, że podziękowania potem szły prosto z serca. - Nie musiałem ich czytać z kartki - mówi. - Podobnie było z kazaniem. Kartka leżała obok, ale mówi się swoje myśli z serca. Takich emocji nie da się powtórzyć...

  Przed drugą mszą św. denerwał się już troszkę mniej.


  Świątynia dla wszystkich  Polskokatolicyzm jest wyznaniem stosunkowo młodym. Jest obecny w kraju od przełomu XIX i XX wieku. Najbardziej wiernych przyciągało początkowo to, że liturgie odbywały się w języku polskim. Potem kościół wykształtował swoje własne reguły, jak np. celibat.

  Obecnie w naszym kraju jest ok. 25-30 tys. wiernych, ale nie wiadomo do końca, jaka to liczba, bo nie wszyscy deklarują się jako wyznawcy. Polskokatolicym ma też wielu tzw. sympatyków.

  - Różne reakcje się zdarzają, np. że jesteśmy sektą nie kościołem, ale wiele osób wyznania rzymskokatolickiego ma do nas bardzo pozytywny stosunek - mówi ksiądz Bartosz.

  Czasem bywa tak, że w jednej rodzinie są wyznawcy polskokatoliccy i rzymskokatoliccy. Chodzą raz do jednego kościoła, raz do drugiego. - Podczas mszy praktycznie nie widać różnic w tych dwóch wyznaniach - podkreśla nasz rozmówca. - Nasz kościół jest otwarty dla wszystkich - dodaje.


  Nietypowy ksiądz  Bartosz Norman nie jest typowym księdzem. Choćby dlatego, że nie obowiązuje go celibat. Ma żonę Magdalenę i 3-letnią córeczkę Marysię. Uczy katechezy w bukowieńskich szkołach i przedszkolach. Ostatnio został mianowany proboszczem Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Krakowie. Na razie tylko tam dojeżdża, ponieważ z rodziną mieszka nadal w Bukownie.

  Na co dzień chodzi w czarnej, skórzanej kurtce i słucha rockowych kapel jak Metallica, Frontside czy Coma.

  - To nie kurtka, tatuaże czy muzyka, której się słucha świadczy o czyjejś wartości, ale to, czy jest się dobrym człowiekiem - podkreśla.

  W byciu księdzem najbardziej docenia kontakt z ludźmi. Podoba mu się praca w szkole. - Młodzież jest wspaniała. Wystarczy dać im się wygadać, wysłuchać, co ich boli. Dzięki temu wiedzą, że mogą mi zaufać i często przychodzą do mnie porozmawiać - podkreśla ks. Norman.

  O kościele
  Polskokatolicyzm a rzymskokatolicyzm

  Kościół polskokatolicki jest częścią rodziny kościołów starokatolickich. Charakteryzuje się tym, że księży nie obowiązuje celibat i nie podlegają jurysdykcji papieża. Każdy kościół starokatolicki, w każdym kraju ma swojego biskupa. Ważne decyzje zapadają na międzynarodowej konferencji biskupów. Jeśli chodzi o święta, liturgie, stroje, obrzędy - wszystko wygląda tak samo jak w kościele rzymskokatolickim.


  Parafia w Bukownie

  Parafia Polskokatolicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukownie powstała w 1984 r. Oddzieliła się od Parafii Bożego Ciała w Bolesławiu, najstarszego polskokatolickiego kościoła w Olkuskiem (powstała w latach 50). Obecnie parafia w Bukownie jest jedną z liczniejszych w Polsce. Liczy ok. 2000 osób, czyli jakieś 640 rodzin.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Super, tak powinno być :) mega pozytywnie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyrk

  Obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

  Ten artykuł to beznadziejny bełkot...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byly miistrant

  obserwe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 14

  I dobrze klecha se podupczy i-przestanie napierdalac o jezusiku a by ;ja mu huj opadnie to- zawsze ma mozliwossc zwrocic sie do /wiernych /by mu laske obciagnely!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ksiądz + żona

  joko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  I tak powinno być w każdym kościele, nie byłoby tylu nieszczęść w postaci wykorzystywania seksualnego czy pedofilii


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oszalales?

  ----- (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Głupcze, posiadanie żony nie leczy pedofilii, i zadna normalna kobieta nie chciałaby pedofila. Małżeństwo jest dla ludzi normalnych nie pedofili

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ksiądz

  mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  kościół polskokatolicki to nie KRK...bliższy kościołom protestanckim

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kościoły narodowe

  lk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  w Anglii Henryk VIII-a kto i po co w Polsce zapoczątkował ten rozłam, bo w Anglii to powszechnie wiadomo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?