- Dyrektor Marcin Hanczakowski rezygnuje ze stanowiska na własne życzenie. Termin był już przesuwany i ostatecznie dyrektor Hanczakowski uzgodnił z prezydentem, że pozostanie do końca roku. Dyrektorem ZDMK zostanie Magdalena Nowak-Obrzut, dotychczasowy zastępca dyrektora - przekazała nam Monika Chylaszek.
Marcin Hanczakowski ma teraz pełnić funkcję pełnomocnika ds. budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Tę informację potwierdziła nam Monika Chylaszek. Nie wiadomo, kiedy konkretnie Hanczakowski zostanie pełnomocnikiem i jaką pensję otrzyma za pełnienie tej funkcji.
Marcin Hanczakowski dyrektorem ZDMK został w 2018 roku. Zaledwie kilka miesięcy później rozpoczęło się mnożenie stanowisk wicedyrektorskich w tej jednostce. Na jednym z nich - do spraw zajęcia pasa drogowego - zatrudnił urzędniczkę, która wcześniej pracowała w innej miejskiej jednostce - w Zarządzie Budynków Komunalnych. Urzędniczka została jego... żoną.
Marcin Hanczakowski przekonywał nas, że w momencie zatrudniania kobiety, nie znał jej prywatnie.
- Nie znałem mojej żony przed zatrudnieniem jej w 2019 roku na stanowisku wicedyrektora. Nie ukrywam, że została mi polecona do pracy przez jednego z dyrektorów w magistracie, miała bowiem duże doświadczenie w pracy w innej jednostce miejskiej (ZBK). Lepiej poznaliśmy się dopiero już w trakcie wspólnej pracy w ZDMK. Gdy nasz związek się rozwinął i podjęliśmy decyzję o jego sformalizowaniu, ustaliliśmy, że zrezygnuje ze stanowiska wicedyrektora w zarządzie dróg. I tak też zrobiła, by nie było żadnych podejrzeń czy zastrzeżeń prawnych. Odeszła z zarządu dróg zanim wzięliśmy ślub - informował nas Marcin Hanczakowski.
W 2020 roku wicedyrektorka ds. zajęcia pasa drogowego, czyli obecna żona Marcina Hanczakowskiego, zarobiła w zarządzie dróg 231 tys. zł. Po odejściu z Zarządu Dróg Miasta Krakowa została zatrudniona w miejskiej spółce.
- Moja żona pracuje aktualnie w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie na stanowisku kierowniczym. Zajmuje się tam inwestycjami - mówił wprost dyrektor zarządu dróg Marcin Hanczakowski.
Marcin Hanczakowski przez wiele lat prowadził wraz ze wspólnikiem kancelarię radców prawnych. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Już wcześniej pracował w administracji publicznej, pełniąc m.in. przez kilka lat funkcję dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.
"Specjalizuje się w prawie pracy, w prawie cywilnym ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ochrony dóbr osobistych oraz obsłudze inwestycji. Prowadzi postępowania sądowe, reprezentując klientów przed wszystkimi instancjami sądowymi, także Sądem Najwyższym" - można było przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Radców Prawnych Marcin Hanczakowski Sławomir Podgórski.
Wokół Marcina Hanczakowskiego od początku nie brakowało jednak kontrowersji. W listopadzie 2018 roku pisaliśmy, że Centrum Unijnych Projektów Transportowych chciało odebrać Zarządowi Dróg Miasta Krakowa część dofinansowania przyznanego na trwającą obecnie rozbudowę alei 29 Listopada. Chodziło o ponad 3,7 milionów złotych. Wszystko przez brak odpowiednich zapisów w... dokumentacji przetargowej. Przygotowywała ją właśnie ta kancelaria, w której wspólnikiem - do pierwszej połowy 2018 roku - był... Hanczakowski.
Oczywiście dyrektor ZDMK nie zgadzał się z tymi zarzutami CUPT. Błąd, który wykazało Centrum, nazywał w rozmowie z nami... redakcyjnym potknięciem.
- Brak wspomnianego zapisu wcześniej wyłapał Urząd Zamówień Publicznych, stwierdzając, że jest to uchybienie nieistotne, które nie miało znaczenia dla rozstrzygnięcia przetargu - tłumaczył nam dyrektor i twierdził, że kancelaria wykonała swoją pracę bez zarzutu.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
