https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie protest pod kopalnią Janina w Libiążu. Ludzie mają dość wstrząsów. Za to górnicy obawiają się o miejsca pracy

Sławomir Bromboszcz
Ludzie mają dość wstrząsów. Chcą zorganizować protest. Inicjator akcji Mariusz Gajewski (po lewej)
Ludzie mają dość wstrząsów. Chcą zorganizować protest. Inicjator akcji Mariusz Gajewski (po lewej) Sławomir Bromboszcz
8 maja o godz. 10 pod Zakładem Górniczym Janina w Libiążu odbędzie się protest mieszkańców powiatu chrzanowskiego, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoje niezadowolenie z uciążliwości wstrząsów generowanych przez działalność kopalni.

Protest pod kopalnią Janina w Libiążu. Ludzie mają dość wstrząsów. Górnicy mają lęki, obawiają się o miejsca pracy

Zobacz: List związkowców do mieszkańców powiatu chrzanowskiego

Pisma, petycje i spotkania z przedstawicielami kopalni nie przyniosły poprawy sytuacji. Ludzie chcą wyjść na ulice, zorganizować protest, by zwrócić uwagę na problem wstrząsów. Inicjatorem organizacji protestu jest Mariusz Gajewski z Zagórza, który liczy, że uda się w akcję zaangażować także mieszkańców gmin Chrzanów i Libiąż, którzy także odczuwają uciążliwości. Ustalono już datę protestu, będzie to poniedziałek 8 maja.

To nie jest protest przeciwko górnikom, chcemy wyjść na ulice, by ktoś zwrócił uwagę na problem wstrząsów. Dotychczasowe działania nie przyniosły efektów. Chcemy zorganizować pokojową manifestację. Każdy może się przyłączyć, warto poświęcić swój czas, by pokazać jak wielu osób dotkają uciążliwości związane z działalnością kopalni - mówi Mariusz Gajewski, inicjator akcji protestacyjnej.

Zdecydowane działania mieszkańców spotkały się z odpowiedzią ze strony związków zawodowych działających przy kopalni Janina. Górnikom nie podoba się, że mieszkańcy walczą o to, by kopania przestała generować uciążliwości. Mowa o zbieraniu podpisów pod petycją oraz organizacji protestu. Górnicy obawiają się działań ze strony organów nadzorujących kopalnię, które mogą skutkować ograniczeniem wydobycia. Sugerują, że może dojść nawet do zamknięcia kopalni.

Państwo macie obawy związane ze wstrząsami, wywołującymi lęk o mienie i zdrowie, my jako Pracownicy przeżywamy lęk i obawy o nasze miejsca pracy, które możemy stracić za sprawą Państwa petycji - piszą związkowcy w liście do mieszkańców powiatu chrzanowskiego.

Wielokrotnie mieszkańcy, jak i samorządowcy, podkreślali że ich celem nie jest likwidacja kopalni, a ograniczenie jej negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne i mienie mieszkańców.

Spółka Tauron Wydobycie nie otrzymała jeszcze żadnej oficjalnej informacji dotyczącej protestu. Trudno zatem jej przedstawicielom komentować sprawę.

Eksploatacja pokładu 207 prowadzona jest w trudnych warunkach geologicznych. Wstrząsy występują zgodnie z prognozami. Wstrząsów wysokoenergetycznych jest mniej niż się spodziewaliśmy - mówi Marcin Maślak, rzecznik prasowy Tauronu Wydobycie.

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

123
Najpierw ryją pod sobą tunele, a potem idą protestować przeciwko własnej pracy? Dobre :)))
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska