
Wystawa Copernicanów
Muzeum Czartoryskich
sobota - niedziela godz. 10.00-18.00
Wystawa wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, jubileuszu 550. rocznicy urodzin wszechstronnego uczonego, geniusza renesansu. Rocznica kopernikowska stała się okazją do zaprezentowania Copernicanów ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich: autografów, listów, pierwodruków jego książek, cennych dzieł astronomicznych związanych z jego osobą i recepcją teorii heliocentrycznej. Wybrano także publikacje wskazujące różnorodne obszary jego aktywności oraz świadczące o wielkim kulcie, jakim otaczało go społeczeństwo polskie na przestrzeni wieków.

„Mój szal, on ma trzy rogi…” – wernisaż wystawy
Biblioteka Główna, Informatorium, ul. Powroźnicza 2
sobota, godz. 12.00
Wernisaż wystawy szali, chust oraz innych projektów, wydzierganych na drutach lub wykonanych na szydełku. Autorami prac są uczestnicy spotkań grupy robótkowej „(Z)ręcznie”. Wystawa odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek

Getto przestało istnieć. Spacer po terenie dawnej ,,żydowskiej dzielnicy”
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
sobota, godz. 14.00
Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spacer w ramach 80 rocznicy likwidacji getta w Krakowie.
Likwidacja szpitali i sierocińca, masowe egzekucje na ulicach i w bramach, ucieczki kanałami i wyciąganie Żydów z prowizorycznych bunkrów… Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice. Dowodzeni przez Amona Goetha zamordowali od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6-8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow.
Uczestnicy spaceru poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną krakowskiego getta.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski
Cena 15 zł

"Jak to smok zrobił jeden niefortunny skok" - spektakl dla dzieci
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Sala Miedziana
sobota 15.30
Przedstawienie teatralne w trzech odsłonach z udziałem trójki aktorów opowiada zabawną historię dwojga przyjaciół Smoka i Jeżyka, którzy burząc niefortunnie dom Żyrafy Agafy wyruszają w podróż po zaczarowanym lesie. Podczas wędrówki spotykają swych przyjaciół Mrówkę Anię, Żabę Gapę, Motylka oraz Grzybka, który wspólnie z Dziećmi udzielając dobrych rad pomaga zbudować na nowo domek Żyrafy. Widowisko zawiera zarówno elementy teatru żywego aktora jak i teatru kukiełkowo lalkowego.