O zalesianiu miasta rozmawiano podczas niedawnego posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego Rady Miasta Krakowa.
Zalesianiem zajmuje się gminna jednostka - Zarząd Zielni Miejskiej. Jak informował jego dyrektor Piotr Kempf, w tym roku rozpoczęła się zmiana klasyfikacji gruntów gminnych porośniętych drzewami, które w ewidencji nie są użytkami leśnymi, a z uwagi na ich stan powinny nimi być. Zarząd złożył wniosek o zmianę klasyfikacji 7,5 ha takich terenów.
Program zalesiania miasta składa się z czterech okresów, które zakładają stopniowe zwiększanie tempa przyrostu powierzchni leśnej Krakowa. Dokument przewiduje, że do 2040 r. lesistość powinna wzrosnąć do powierzchni nie mniejszej niż 8 procent. Założenie jest takie, że lasy mają powstawać na gruntach pozyskiwanych przez gminę Kraków i uwzględniać ewentualne zalesienia przez prywatnych właścicieli.
ZZM zajmuje się też poprawą jakości lasów komunalnych poprzez odnawianie halizn, czyli powierzchni leśnych, na których zamiast lasu rosną krzaki. W 2016 roku halizny odnowiono na powierzchni 2,5 ha. Posadzono tam 12,5 tys. sadzonek. Z kolei w tym roku odnowiono 4,5 ha halizn, sadząc 23 tys. sadzonek.
WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie - Kluby studenckie
Follow https://twitter.com/dziennipolski