Spis treści
Zakładasz firmę? Pamiętaj o założeniu konta na PUE ZUS
Jak podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność, jako osoba fizyczna system automatycznie przypisze rolę „płatnik” do konta PUE ZUS, pod warunkiem, że dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane podczas rejestracji, a następnie w zgłoszeniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jako przykład podała nr NIP czy PESEL.
Ekspertka zwraca uwagę, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą na PUE składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Ponadto, jak tłumaczy, właściciele firm mogą za jej pośrednictwem kontrolować rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. – Mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, a także mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, np. banku lub urzędu – wymienia.
Co się stanie, jeśli nie założyłeś konta na PUE ZUS w określonym terminie?
W przypadku nie założenia konta ani nieupoważnienia nikogo w określonym terminie, tj. 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek, ZUS zrobi to za niego. Jednak w takim przypadku trzeba będzie dokończyć proces rejestracji.
– Żeby się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty – podpowiada przedstawicielka ZUS. – Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło – wyjaśnia.
Co ważne, w ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Potrzebny do tego jest dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
Co załatwisz za pośrednictwem PUE ZUS?
Jak wyjaśnia ZUS w komunikacie, dla każdej grupy klientów na PUE jest przygotowywana specjalna zakładka (rola, profil), która ułatwia obsługę:
- ubezpieczony – dla osoby, która jest tylko ubezpieczona w ZUS,
- płatnik – to dodatkowa zakładka dla prowadzących firmy, którzy płacą składki do ZUS oraz
- świadczeniobiorca – dla emerytów i rencistów, którym to ZUS wypłaca pieniądze.
Osobne zakładki są tworzone także dla określonych grup zawodowych np. dla lekarzy.
Po zalogowaniu na swoje konto każda osoba ubezpieczona w ZUS może sprawdzić stan swojego konta w ZUS oraz dane o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Klienci mają także informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny i zwolnieniach lekarskich.
- Co dla seniora?
Osoby, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą na PUE obliczyć swoją przyszłą, prognozowaną emeryturę.
- Co dla właściciela firmy?
Płatnicy składek mogą rozliczać się z ZUS przez aplikację ePłatnik. Dodatkowo znajdą tam informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników czy stanie bieżących rozliczeń z ZUS.
- Dla rodziców i pracowników
Poprzez PUE ZUS rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, czy o świadczenie z programu Dobry Start. Na swoim kocie można sprawdzić, ile składek jest zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym oraz czy pracodawca odprowadza za pracownika składki do ZUS.
