
Niesamowite widoki
Najwyższa góra Beskidu Małego to Czupel (933 m n.p.m.) - jest zalesiony, ale wycinki sprawiły, że można z niego podziwiać rozległe panoramy. Widać z niego Beskid Śląski, Żywiecki oraz w ładne dni Tatry. Czupel jako najwyższy szczyt Beskidu Małego należy do Korony Gór Polski.
Piękne widoki rozciągają się również ze środkowego fragmentu głównego grzbietu pomiędzy Leskowcem a Potrójną.

Są tu też jaskinie
Do tej pory w Beskidzie Małym opisano około 50 jaskiń. Cała ich grupa znajduje się np. w Czarnych Działach. Największa jest Jaskinia Dziurawa w nieczynnym już kamieniołomie w Tarnawskiej Górze. Ma 160 m długości. Drugą co do długości jest Jaskinia w Straconce - 135 m długości, po niej Jaskinia Czarne Działy III - 120 m długości.
Lepiej jednak nie wchodzić samodzielnie do jaskiń, to niebezpieczne. Są one niestabilne, grożące obsunięciem kamieni, ponadto grozi utknięcie w ciasnych zaciskach lub upadek z pionowych studni. Klub speleologów jest np. w Bielsku-Białej.

Co zwiedzić w okolicy?
Po wędrówkach górskich warto zajrzeć do uroczych miejscowości, ulokowanych w dolinkach, m.in. Żywica pełnego pięknych zabytków i różnych atrakcji, papieskich Wadowic czy Bielska-Białej.
W rejonie Beskidu Małego jest wiele zabytków sztuki, architektury i kultury materialnej. Są to dzwonnice loretańskie, stare chałupy, zabytkowe figurki, kapliczki, krzyże i niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W górach zabytków tych jest niewiele, większość znajduje się w dolinach.

Gdzie spać?
W Beskidzie Małym nie brakuje schronisk turystycznych. Są tu dwa schroniska PTTK, na Leskowcu i na Magurce Wilkowickiej, to tego są inne miejsca z noclegami, m.in.: Chatka pod Potrójną i Chatka na Potrójnej, schronisko na Chrobaczej Łące, Chatka Gibasówka, schronisko na Przełęczy Kocierskiej, stacja turystyczna PTTK na Żarze.
W podnóża gór jest są też hotele, pensjonaty oraz duże i luksusowe ośrodki.