FLESZ - 50 proc. odporność na COVID-19 już blisko
Od poniedziałku 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19, nie muszą się wcześniej zapisywać na konkretny termin. Oznacza to, że mogą bez wcześniejszego umawiania się pojechać do punktu szczepień powszechnych - tam zarejestrować się, przejść kwalifikację lekarską i od razu skorzystać ze szczepienia.
Z tego przywileju mogą skorzystać również opiekunowie osób niepełnosprawnych.
W Krakowie zainteresowanie jak na razie jest niewielkie. Do trzech punktów szczepień powszechnych prowadzonych przez Miejskie Centrum Opieki zgłosiło się dzisiaj zaledwie kilka osób niepełnosprawnych. Podobnie jest również w punktach szczepień przy przychodniach.
- Jesteśmy przygotowani na szczepienie osób niepełnosprawnych. Liczba szczepionek, którą dysponujemy jest wystarczająca. Każdego dnia z listy wypada kilka osób, które np. nie przyszły ze względów zdrowotnych czy innych, nie ma więc obaw, że prepeartu zabraknie dla zapisanych osób - mówi rejestratorka z jednego punktów szczepień populacyjnych w Krakowie.
Apele o to, by osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie byli dopuszczeni do szczepień wcześniej były wysyłane do rządu od miesięcy - zarówno przez rodziców takich osób, organizacje im pomagające, jak i niektóre posłanki opozycji.
