https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez "pastelozy" i luksusowych aut pod blokami. Tak kiedyś wyglądał Bieżanów i Prokocim!

Arkadiusz Maciejowski
Tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądał krajobraz osiedla Bieżanów. Przed blokami parkowały fiaty 126p i trabanty, a mieszkańcy robili zakupy głównie w osiedlowych sklepikach, nazywanych "drewniakiami" lub "blaszakami".
Tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądał krajobraz osiedla Bieżanów. Przed blokami parkowały fiaty 126p i trabanty, a mieszkańcy robili zakupy głównie w osiedlowych sklepikach, nazywanych "drewniakiami" lub "blaszakami". Archiwum
Dziś te dwa wielkie osiedla kojarzą się m.in. z atakami pseudokibiców i... tzw. pastelozą, czyli wzbudzającą wiele kontrowersji kolorystyką elewacji bloków z wielkiej płyty. Krajobraz Bieżanowa i Prokocimia przez lata bardzo się jednak zmienił. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ten rejon Krakowa wyglądał zupełnie inaczej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olek
16 grudnia, 7:19, Gość:

Pasteloza? Ale jak było cmentarnie szaro, to było dobrze? Pan Radaktor będzie uprzejmy realizować swoje gusta kolorystyczne w czterech ścianach swojej redakcji.

Po pierwsze nie było szaro - kto mieszkał na osiedlu ten wie, że elewacje miały kolory, zarówno te betonowe były barwione najczęściej na zielono - jak te na Woli Duchackiej lub miały kolorową ceramiczną mozaikę - jak częśc tych na Kurdwanowie. Do tego balkony były zwykle malowane na czerwono lub na inny kolor. Zgadzam się, że całość była daleka od ideału, ale zmiana tego na gorsze - bo tak się stało w przypadku pastelozy - nie była dobra. Jeśli coś jest złe, to nie wystarczy dokonać jakiejkolwiek zmiany, tylko zmiany na lepsze. Styropian poprawił energooszczędność, ale pogorszył estetykę i to nie jest kwestia gustu tylko obiektywny fakt, gdyż styropian z tynkiem akrylowym jest najtańszym i najpodlejszym sposobem wykończenia budynku. Nie bez powodu wszystkie lepsze realizacje mają elewację ceramiczną lub z innych szlachetnych materiałów. A co do kolorów to również najtańsze tynki mają najsłabsze barwniki, które szybko blakną i to też jest obiektywny fakt, a nie kwestia uznaniowa. To, że elewacje są spłowiałe po prostu widać i nie jest to ładne. Zamieniliśmy szarość na spłowiałe papuzie kolorki.

G
Gość

Pasteloza? Ale jak było cmentarnie szaro, to było dobrze? Pan Radaktor będzie uprzejmy realizować swoje gusta kolorystyczne w czterech ścianach swojej redakcji.

O
Okoliczna Mieszkanka

Zdjęcie nr 9 (to z placem zabaw) nie jest z Bieżanowa tylko z Woli Duchackiej Zachód, czyli w zupełnie innym rejonie miasta. Widać na nim bloki przy ul. Sanockiej i Beskidzkiej. Natomiast plac zabaw powstał tam raczej w latach 2000-cznych. Wcześniej był tam ugór na którym pasły się krowy lub grało się w piłkę.

G
Gosia

Jeżeli autor uważa, że place zabaw świecą pustkami to zapraszam w letnie popołudnie gdzie nie ma centymetra skrawka wolnej przestrzeni!

l
lop

zdjęcie 14 i miejscowa fauna :)

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska