
W której części Krakowa jest największe bezrobocie, na terenie jakiej dzielnicy najczęściej dochodzi do przestępstw oraz eksmisji? Sprawdziliśmy

Bezrobocie
Spośród obszarów gęsto zaludnionych najwyższy poziom bezrobocia występuje w "starej" Nowej Hucie, gdzie wskaźnik przekracza 6 proc. Podobne problemy, choć z mniejszym natężeniem, występują w osiedlach nowohuckich - w Bieńczycach, wschodniej części Mistrzejowic i Krzesławicach.

Eksmisje
Niepokojącym zjawiskiem w Krakowie jest wzrastająca liczba eksmisji. Według danych GUS w latach 2009-2013 liczba orzeczonych eksmisji z mieszkań w naszym mieście wzrosła z ok. 450 do blisko 740. Pod względem eksmisji na 1000 mieszkańców negatywnie wyróżnia się obszar historycznego śródmieścia - zwłaszcza Podgórze, Kazimierz i Wesoła. Drugim obszarem o wysokim natężeniu tego zjawiska jest Nowa Huta.

Trudna sytuacja życiowa, ubóstwo
Najwyższym udziałem osób korzystających z pomocy społecznej cechują się obszary o charakterze quasi-wiejskim, przede wszystkim położone w dzielnicy XVIII. Spośród części miasta o dużej gęstości zaludnienia wysokim udziałem korzystających z pomocy społecznej cechuje się obszar obejmujący "starą" Nową Hutę, Bieńczyce i Krzesławice. Drugim obszarem znacznej koncentracji tego zjawiska jest śródmieście.