
Uzależnienie od alkoholu i narkotyków
Na podstawie danych dotyczących pomocy społecznej oszacowano także natężenie problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Największym natężeniem tego problemu cechowało się śródmieście, Nowa Huta (w tym szczególnie wysokie było natężenie we wschodniej części dzielnicy XVIII) oraz Bieńczyce, a na prawym brzegu Wisły m.in. Płaszów i Łagiewniki.

Przestępczość
Obszarem o największym zagrożeniu przestępczością jest śródmieście - zwłaszcza obszar w obrębie II Obwodnicy. Obszarami koncentracji zdarzeń przestępczych są także dzielnica Krowodrza i stare Podgórze oraz Dąbie i zachodnia część dzielnicy Czyżyny. W prawobrzeżnej części Krakowa wysokimi wskaźnikami zarówno natężenia, jak i gęstości przestępstw, cechują się obszary (okolice centrum handlowego) w dzielnicy Łagiewniki.

Starzenie się społeczeństwa
Jednym z problemów społecznych w polskich miastach jest postępujące starzenie się społeczeństwa. Do miar tego procesu należy udział osób w wieku poprodukcyjnym w ogóle ludności miasta. Kraków cechuje się nieco wyższym niż przeciętna dla województwa małopolskiego (19 proc.) odsetkiem osób w wieku poprodukcyjnym, wynoszącym 22 proc. Miasto ma jednak stosunkowo młode społeczeństwo na tle innych dużych ośrodków. Obszarami o największym udziale osób w wieku poprodukcyjnym są dzielnice śródmiejskie - zwłaszcza tuż poza II Obwodnicą (stare części Krowodrzy, Zwierzyńca oraz Dębnik). Obszarem koncentracji osób w wieku poprodukcyjnym są także Bronowice oraz starsze części Nowej Huty. Szczególnie dużym udziałem osób starszych cechuje się także południowo-wschodnia część dzielnicy Nowa Huta.