https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie wciąż spada, ale niewiele [WIDEO]

Grzegorz Skowron
archiwum polskapress
Rynek pracy. W rejestrach powiatowych urzędów pracy w Małopolsce jest ponad 96 tys. bezrobotnych. Mimo to pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy.

Bezrobocie w województwie małopolskim jest najniższe od ośmiu lat. I ciągle spada, ale już nie tak mocno jak wiosną i latem, a w końcówce roku należy się raczej spodziewać ponownego wzrostu liczby osób szukających pracy.

Rekordowa rotacja na rynku pracy, ale niepewność pracowników nie spada

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

- Kończy się bowiem okres sezonowych robót w budownictwie i rolnictwie, a w związku z niepewnością dotyczącą reform gospodarczych przedsiębiorcy będą bardzo ostrożnie podejmować decyzję o wzroście zatrudnienia - tłumaczy Katarzyna Lorenc, ekspert Business Centre Club ds. rynku pracy.

Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w Małopolsce wynosi 6,7 proc. W rejestrach bezrobotnych powiatowych urzędów pracy w naszym województwie widnieje 96,1 tys. nazwisk. W ciągu ostatniego miesiąca ubyło z nich tylko 1,5 tys. osób, gdy jeszcze wiosną i latem liczba bezrobotnych zmniejszała się o 5-6 tys. miesięcznie.

Najlepszą sytuację na rynku pracy ma Kraków, gdzie bezrobocie wynosi tylko 3,8 proc. Nieco gorzej jest w powiatach suskim i myślenickim, w których stopa bezrobocia nie przekracza 5 proc. Poniżej średniej dla całego województwa (6,7 proc.) jest osiem powiatów, w tym miasto Nowy Sącz, gdzie bezrobocie sięga 6,3 proc.

Najgorsze wskaźniki odnotowano w powiecie dąbrowskim, gdzie pracy nie ma 13,7 proc. czynnych zawodowo, choć i tam do tej pory sytuacja poprawiała się z miesiąca na miesiąc. Podobnie jak w powiatach limanowskim i nowosądeckim (bezrobocie na poziomie 10,2 proc.), w których dziś łatwiej o pracę niż na Podhalu (12 proc.). Powiat tatrzański jest jedynym w Małopolsce, w którym sytuacja na rynku pracy raczej się pogarsza. Do tych najgorszych zaczyna też się zaliczać powiat chrzanowski (10,4 proc. mieszkańców bez pracy).

Niskie bezrobocie ma też negatywne skutki. Jak twierdzi ekspertka BCC, przedsiębiorcy, zwłaszcza w dużych miastach, mają coraz większe problemy z zatrudnieniem specjalistów, a możliwości przekwalifikowania bezrobotnych są mocno ograniczone. - Ponadto zauważalne są efekty programu 500+ przejawiające się odpływem z rynku pracy kobiet zatrudnionych na szeregowych stanowiskach, które biorą urlopy wychowawcze lub idą na bezrobocie - dodaje Katarzyna Lorenc.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
igor
Ofertami za takie pieniadze to juz nawet Ukraincy nie sa zainteresowani. Wola zostac "studentami" i wszystko maja pokryte bez koniecznosci wychodzenia z akademika.
j
jACA
Bardzo dobrze. Ludzie rozumieją ze nie trzeba pracować za 1500 pln !
m
mati2612
brutto
a
antypis
Biora zasilki I pracuja na czarno w kraju lub za granica!!!
f
fliziarz
Kto sie utrzyma za 8 zl./godz. Prace ktore oferuja sa dobre dla studentow jak jeszcze mieszkaja z rodzicami anie dla osob mieszkajacych samodzielnie.
solidarność
to będzie wiele atrakcji
h
hydraulik
RPWiK Chrzanów zatrudnia fachowców! ..uczciwa firma! godna polecenia! stabilizacja,wysokie stawki godzinowe,pełny pakiet świadczeń socjalnych! własny nowoczesny ośrodek rekreacyjny! związki zawodowe ''Solidarność''i wiele innych atrakcji.
k
koka
bzdury na resorach! w dąbrowie zostali tylko ci co mieli jeszcze jakiś wujków i ciocie w urzędach reszta wyjechała bo musiała, nie żeby zdobywać świat ale zeby PRZEŻYĆ!! w całym powiecie 1 zakład pracy reszta sklepy i kantory
E
Ewa
Śmieszne oferty pracy
Śmieszne stawki godzinie
Wyzysk ......
Ludzie chca zyc godnie zarabiać pracować
A traktują nas jak białych murzynów...
Najlepiej pracować po 16 godzin za przysłowiową paczkę gruszek i tak będzie zle..
K
Krakus
Zamiast powtarzać brednie, wróżyć z fusów , robić wywiady z pseudoekspertami adept dziennikarstwa mógłby zrobic jedną prostą rzecz: wejść na stronę internetową Urzedu Pracy i przejrzeć oferty pracy, które się tam znajdują.
G
Gość
Są oferty pracy, ale nie dla osób z wyższym wykształceniem (zwłaszcza humanistycznym), lecz dla tych, którzy mają konkretny fach, np. stolarz, hydraulik, elektryk, spawacz, krawiec/krawcowa, kucharz, bufetowa, sprzedawca. Niestety, wykształciliśmy olbrzymie ilości humanistów, a jednocześnie niedługo nie będzie miał kto serwisować ... piecyków łazienkowych.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska