Biathlon: czarny dzień Krystyny Guzik

Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń
Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Niemka Laura Dahlmeier wygrała bieg na dochodzenie w słoweńskiej Pokljuce. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz zajęła 17. miejsce. Krystyna Guzik, która na strzelnicy zarobiła aż osiem kar, po ostatniej próbie z karabinem (3 pudła) zeszła z trasy.

Po piątkowym sprincie to właśnie Guzik była spośród naszych biathlonistek w najlepszej sytuacji. Do pościgu ruszyła jako ósma. W czołówce była jednak tylko do pierwszego strzelania, musiała po nim przebiec dodatkowo 450 metrów, czyli trzy karne rundy. Potem dokładała kolejne, a po ostatniej próbie stało się jasne, że nie ma szans na wywalczenie punktów Pucharu Świata. Zamiast biec jeszcze 2 kilometry, postanowiła zachować trochę sił na niedzielny wyścig ze startu wspólnego.

Dwóm pozostałym Polkom też nie udało się obronić pozycji ze sprintu, jednak Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń nie będą dziś miały skwaszonych min. Hojnisz, ruszając na trasę 11., finiszowała 17. Po drodze przytrafiły jej się 3 niecelne strzały (m.in. ostatni), a pod tym względem poziom rywalizacji był naprawdę wysoki. Dość powiedzieć, że Laura Dahlmeier oraz druga na mecie Marie Dorin Habert (nowa liderka Pucharu Świata) nie pomyliły się ani raz, a w "10" nie było zawodniczki, która miałaby więcej niż dwa "pudła". Właśnie taki był efekt strzelań Gwizdoń, która do mety dobiegła tuż za Hojnisz, na 18. miejscu.

Bieg pościgowy mężczyzn wygrał Niemiec Simon Schempp. Drugi był prowadzący w PŚ Francuz Martin Fourcade.

Jutro w Pokljuce zakończenie tegorocznej części Pucharu Świata - wyścigi ze startu wspólnego. O godz. 14.30 na 12,5-kilometrową trasą wyruszy 30 biathlonistek, wśród nich trzy Polki: Gwizdoń, Guzik i Hojnisz.

Bieg na dochodzenie (10 km): 1. Laura Dahlmeier (Niemcy) 30.08,9 (0 rund karnych), 2. Marie Dorin Habert (Francja) strata 18,0 (0), 3. Kaisa Makarainen (Finlandia) 55,2 (1), 4. Gabriela Soukalova (Czechy) 1.04,6 (1)... 17. Monika Hojnisz 2.24,9 (3), 18. Magdalena Gwizdoń 2.32,9 (2); Krystyna Guzik nie ukończyła zawodów.

Klasyfikacja Pucharu Świata: 1. Dorin Habert 309 pkt, 2. Soukalova 305... 19. Gwizdoń 137, 22. Guzik 124, 29. Hojnisz 80, 44. Weronika Nowakowska 35, 75. Kinga Mitoraj 2.

Materiał oryginalny: Biathlon: czarny dzień Krystyny Guzik - Dziennik Polski