Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bliżej powstania Centrum Zdrowia Psychicznego w Bochni, projekt adaptacji budynku po byłym pogotowiu ma być gotowy do końca 2024. WIDEO

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do końca 2024 roku ma być gotowa dokumentacja planowanego w Bochni Centrum Zdrowia Psychicznego. Znajdzie się ono w budynku po byłym pogotowiu ratunkowym, który od kilkunastu lat stoi pusty, a z myślą o nowym przeznaczeniu zostanie przebudowany i zmodernizowany.

W Starostwie Powiatowym w Bochni podpisano umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji przebudowy budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 1 na potrzeby Centrum Zdrowia Psychicznego. Po modernizacji siedziba dawnego pogotowia ratunkowego zmieni się w nowoczesny budynek spełniający najwyższe wymagania dotyczące tego typu placówek, zachowując swój historyczny wygląd.

Dokumentacja, projekt architektoniczno-budowlany, projekt techniczny, wreszcie projekt wykonawczy, powstanie do końca 2024 roku. Wykona go bocheńska firma Archi Projekt Biuro Projektowe s. c., która ma również uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt uwzględnia również zagospodarowanie terenu wokół budynku, wydzielenie miejsca wypoczynku i rekreacji, wymianę ogrodzenia oraz utworzenie miejsc parkingowych.

Problemy psychiczne coraz powszechniejsze

Planowane w Bochni Centrum Zdrowia Psychicznego stanowi odpowiedź na obserwowany nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wzrost zapadalności na choroby psychiczne. Jedną z najbardziej powszechnych jest depresja. W samej Polsce na depresję już choruje ok. 1,2 mln osób, a według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku będzie ona najczęściej występującą chorobą na świecie.

- W ramach reformy związanej z funkcjonowaniem opieki psychiatrycznej w Polsce i na terenie województwa małopolskiego powstają centra zdrowia psychicznego różnego typu. Jako szpital powiatowy w Bochni próbujemy się do tego zakresu świadczeń zorganizować - mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

W budynku przy ul. Konstytucji 3-go Maja od końca XIX wieku mieścił Szpital Miejski, a do 2008 roku Pogotowie Ratunkowe. Od tamtej pory stoi on pusty, niszczejąc z każdym kolejnym rokiem. Po przebudowie miejsce to ma być przystosowane do świadczenia kompleksowej opieki zdrowotnej nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej. - Wiele lat budynek ten był w posiadaniu szpitala i myślę, że będzie to pewne zwieńczenie, aby nadal mógł pełnić funkcję medyczną i był przeznaczony na udzielanie świadczeń zdrowotnych - dodaje Kycia.

- Ostatnie lata były szczególnie trudne dla dzieci i młodzieży, przez co nastąpił nagły wzrost, jeśli chodzi ilość prób samobójczych. A co z osobami dorosłymi? Dane statystyczne są jednoznaczne: Polacy potrzebują tego typu miejsc co ułatwi im dostęp do specjalistów - zwraca uwagę starosta bocheński Adam Korta.

Dokumentacja pozwoli wystąpić o fundusze zewnętrzne

Szacowana wartość utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku po byłym pogotowiu sięga 17 mln zł brutto. Uzyskanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę, pozwoli złożyć wniosek o dofinansowanie tego zadania.

- Dzięki uzyskaniu dokumentacji będziemy mogli wystąpić o ośrodki zewnętrzne, które pozwolą nam rozpocząć etap przebudowy i dostosowania budynku do wymagań związanych z funkcjonowanie tego typu placówki. Jesteśmy zdeterminowani i jednomyślni, że Centrum Zdrowia Psychicznego musi powstać w możliwe najkrótszym czasie - dodaje starosta.

Centrum Zdrowia Psychicznego to kolejna potężna inwestycja powiatu bocheńskiego w ochronę zdrowia. W 2023 roku otwarto w Bochni Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z Hospicjum Stacjonarnym przy ul. Karolina. Jego budowa kosztowała blisko 22 mln zł. Obiekt zapewnia miejsce dla stu pacjentów.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska