Jakby nie przeliczać i analizować wyników tegorocznych matur - I LO w Bochni jest najlepsze w regionie bocheńskim, ale też brzeskim. Jego wychowankowie maturę napisali na 96 procent.
- Nie mam wątpliwości, że to efekt sumiennej pracy tych młodych ludzi, ale też zaangażowania nauczycieli tej placówki - podkreśla Ludwik Węgrzyn, starosta powiatu bocheńskiego, który sprawuje nadzór nad szkołami ponadgimnazjalnymi. Równie dobrze w zestawieniu opracowanym przez przedstawicieli OKE wypadli wychowankowie II LO w Bochni i techników działających przy ZS nr 1 i ZS nr 2 w Bochni.
W powiecie brzeskim egzamin dojrzałości najlepiej poszedł w LO przy ZSP nr 1 (85 proc.) oraz technikum działającym przy tej szkole (75 proc.)
Dobre wyniki z matur mają bezpośrednie przełożenie na nabór nowego rocznika. W starym bocheńskim „ogólniaku” w tym roku planuje się utworzenie nawet 10 klas. W tym jednej w zupełnie nowej formule, łączącej profil humanistyczny i matematyczny. - Idziemy z duchem czasu, to model, jaki podpatrzyliśmy w Krakowie. Tam się sprawdził, zobaczymy czy będzie cieszył się zainteresowaniem w Bochni - mówi Jerzy Pączek, wicedyrektor I LO w Bochni im. Króla Kazimierza Wielkiego
Maja Waśniowska chce być lekarzem. Na maturze zdawała rozszerzoną biologię oraz chemię. Poszło jej całkiem nieźle. We wtorek z dumą odbierała wyniki pierwszego ważnego egzaminu życiowego.
- Teraz mogę odetchnąć z ulgą, choć przyznam się szczerze, że w maju przed maturą mocno się denerwowałam - wspomina.
Ulgę poczuło także 271 tegorocznych maturzystów I LO w Bochni. Ta placówka po raz kolejny najlepiej wypadła podczas matur. Egzamin zaliczyło w niej 96,7 proc. uczniów ( nie zdało go 9 osób), maturzyści uzyskali też rewelacyjny średni wynik 96 proc.!
To efekt pracy
- To miłe uczucie - przyznaje Jerzy Pączek, wicedyrektor I LO w Bochni, szkoły z tradycjami, która w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz 200-lecia. Dyrektor Pączek nie ma wątpliwości, że taki wynik to efekt ciężkiej pracy młodych ludzi, dla których liceum jest ważnym przystankiem w edukacji. - Bo zdecydowana większość z nich będzie uczyć się dalej wybierając najlepsze uczelnie w kraju, ale też za granicą - dodaje.
Nauka w I LO to nie tylko standardowe lekcje, ale coraz bardziej rozbudowywane zajęcia dodatkowe, z których młodzi ludzie korzystają coraz częściej. Nie bez znaczenia jest współpraca szkoły z najlepszymi uczelniami z pobliskiego Krakowa.
Dobry nabór
Dobre wyniki mają bezpośrednie przełożenie na nabór. Ta placówka nie narzeka na brak chętnych. W tym roku planuje się utworzenie 9 lub nawet 10 klas. W tym jednej niestandardowej, która łączy profil humanistyczny i matematyczny.
Brawo dla Bochni
Równie ładnie w zestawieniu przygotowanym przez OKE wypadło II LO w Bochni, którego uczniowie napisali egzamin dojrzałości z wynikiem 91 proc. Taki sam, bardzo dobry wynik uzyskali uczniowie techników przy ZS nr 2 (“budowlanka”) i ZSnr 1 (“mechanik”).
- Możemy być dumni. To na pewno efekt pracy uczniów, ale też nauczycieli. Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję - podkreśla Ludwik Węgrzyn, starosta powiatu bocheńskiego.
Samorządowiec zwraca uwagę, na bardzo dobry wynik, w tym zestawieniu, uczniów technikum w Dąbrowicy, którego uczniowie z egzaminu dojrzałości osiągnęli wynik 85 proc.
- Jestem pod wielkim wrażeniem, bo w ciągu roku ta szkoła przeżywała różne zawirowania, a mimo to udało się im tak pięknie wypaść - dodaje samorządowiec nawiązując do połączenia szkoły w Dąbrowicy i Łapanowie w jedną placówkę.
Słabsze Brzesko?
Nieco gorsze wyniki niż bocheńskie szkoły osiągnęły placówki działające na terenie sąsiedniego powiatu brzeskiego.
Z wyjątkiem Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, którego uczniowie napisali maturę na 85 proc. , tamtejszego technikum - 75 proc. i technikum przy ulicy Piastowskiej 74 proc. - osiągnięte wyniki nie przekraczały 80 proc. a nawet były dużo niższe (Katolickie LO 39 proc., technikum w Łysej Górze zaledwie 21 proc.).
Przed maturzystami, którzy w tym tygodniu odebrali wyniki egzaminu najdłuższe wakacje. Zajęcia na uczelniach rozpoczną się dopiero w październiku.