https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Sąd mówi: małżeństwa jednej płci nielegalne

Małgorzata Więcek-Cebula
Po odmowie udzielenia ślubu gejom w Bochni, sąd w Tarnowie oddalił skargę. Teraz Trybunał?

O sprawie głośno jest od maja ubiegłego roku, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bochni odmówił udzielenia ślubu Wojciechowi i Michałowi. Obaj chcieli zalegalizować swój związek w Sądzie Rejonowym w Bochni. Po odmowie, poskarżyli się do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Ten jednak również nie podzielił ich argumentów.

Odwołanie od postanowienia pierwszej instancji zostało w Tarnowie oddalone. Zdaniem sędziów, polskie prawo, a przede wszystkim Konstytucja RP, nie zezwala na legalizowanie małżeństw osobom jednej płci.

- W Polsce nie ma przepisów, które w jednoznaczny sposób zabraniałyby zawierania takich związków - upiera się jednak Paweł Osik, jeden z adwokatów, który reprezentuje parę homoseksualistów.

Geje, których interesy reprezentuje duża warszawska kancelaria Pietrzak, Sidor i Wspólnicy, nie mają zamiaru się poddawać. Planują wykorzystać całą dostępną drogę odwoławczą w Polsce, by móc walczyć o prawo do zalegalizowania homoseksualnego związku przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Apelacja była przedostatnim z takich zaplanowanych kroków. Homoseksualiści planują jeszcze skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli i tam niczego nie wywalczą, w ciągu kilku miesięcy ich ich sprawą powinien zając się Trybunał w Strasburgu.

Mecenas Paweł Osik zwraca uwagę na rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie „Oliari i inni przeciwko państwu włoskiemu”, który nakazał Włochom zalegalizowanie związków par homoseksualnych. Kilka miesięcy temu parlament Italii przyjął ustawę dopuszczającą zawierania małżeństw przez pary jednej płci.

Do tego orzecznictwa odniósł się, rozpatrujący ostatnio apelację, sąd w Tarnowie. - Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka od 2015 roku przechodzi ewolucję i sugeruje państwom, by rozważyły wprowadzenie pewnych zmian w prawie krajowym. Adresatem tych zaleceń jest ustawodawca - mówi sędzia Irena Choma-Piotrowska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Michał i Wojtek to jedna z pięciu par w Polsce, które walczą o prawo do legalnego wspólnego życia w ramach Koalicji na rzecz Związków Partnerskich.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
M
Jak można tak pisać? Każdy ma prawo do miłości i związku!!! ZALEGALIZOWANEGO ZWIĄZKU !!!
M
M
Brak rozumu... tylko kretyn mógł coś takiego napisać!
a
abcd
Protestuj przeciwko homopropagandzie. Pederaści i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci powiedz NIE homopropagandzie.
u
usc
jasne trzeba im ślub dać tylko jest jeden warunek jeden drugiemu musi zrobić dzidziusia no chłopy brać się do roboty

Wybrane dla Ciebie

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska