Pięknie wykleja. Potrafi godzinami z maleńkich, kolorowych kawałeczków układać swój obrazek. Perfekcyjnie też maluje. Beata Kowalska, mama Kuby nie ma wątpliwości, że to efekt zajęć, w jakich uczestniczy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bochni. Jej syn jest uczniem pierwszej klasy, niewielkiej bo liczącej zaledwie kilka osób. Zajęcia dostosowane są do dzieci cierpiących na autyzm.
U Kuby choroba dała o sobie znać, gdy miał dwa lata. Dla rodziców chłopca, który rozwijał się bez problemu to był szok. Ich syn, który już wypowiadał pierwsze słowa, zaczął się wycofywać. Miał problemy z jedzeniem. Rodzice odwiedzili psychologa, później psychiatrę. Trafili do Centrum Maltańskiego. Wszyscy potwierdzili diagnozę: autyzm wczesnodziecięcy. Chłopczyk trafił do przedszkola integracyjnego. Nie czuł się tam dobrze, zwłaszcza gdy z pracy odeszła jego ulubiona wychowawczyni. Pani Beata zdecydowała się na zapisanie syna do przedszkola w SOSzW w Bochni. To okazało się strzałem w dziesiątkę. Kuba otworzył się. Znikła agresja.
Są znaczące postępy
Zajęcia prowadzone przez specjalistów cały czas wspiera leczenie farmakologiczne (leki kosztują około 400 zł miesięcznie). Rodzinie pomagają przyjaciele i fundacja, pod którą należy Kuba. Efekty widać. Chłopiec potrafi bawić się w grupie, reaguje na polecenia, mówi proste słowa.- Szkoła jest dla niego bardzo ważna, idzie do niej z uśmiechem. Najgorzej jest w wakacje kiedy zajęć nie ma - przekonuje pani Beata. Kuba chodzi wówczas na zajęcia indywidualne. Są to jednak tylko trzy spotkania w tygodniu. - Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że im więcej tej pomocy będzie tym lepiej dla Kuby - mówi.
Pomogą rodzicom
Jutro obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Z tej okazji w Pomocnej Poradni Psychologicznej przy ulicy Białej 18A w Bochni odbywać się będą bezpłatne konsultacje dla rodziców zorganizowane we współpracy z portalem i magazynem Poradnik autystyczny (poradnikautystyczny.pl). - Do skorzystania z porad psychologa zapraszamy rodziców zaniepokojonych rozwojem dzieci - mówi psycholog Marta Knapińska. Konsultacje będą prowadzone od 9-14 oraz po godzinie 15. Zainteresowane osoby proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny (783 971 250), dzięki temu wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z pomocy w komfortowych warunkach, unikając tłoku i kolejek.
Organizatorzy akcji przekonują, że nie chcą krótką wizytą zastąpić pełnej diagnostyki, która jest procesem złożonym i angażującym cały zespół specjalistów. - Chcemy wesprzeć rodziców przeżywającym wątpliwości i niepokoje poprzez potwierdzenie bądź rozwianie ich obaw, udzielenie informacji na temat zaburzeń rozwoju i ośrodków diagnostycznych, udzielenie informacji i porad dotyczących możliwości wspierania rozwoju dziecka, zaplanowanie wspólnej terapii - dodaje psycholog.