- Wygląda to jak dwa gniazda ułożone jedno na drugim. I w zasadzie tak jest, bo bociany często nadbudowują swoje gniazda na tych już istniejących – czytamy na facebookowym profilu „Crazy Nauka”.
Gniazdo z Warmii i Mazur idzie na rekord. Polskie bociany najlepszymi budowniczymi w Europie?
Rekordowe gniazda miały prawie 4 metry, także masa była dość pokaźna, co sprawiało, że okoliczni mieszkańcy demontowali je w obawie o swoje zdrowie. Uchwycone na zdjęciu domostwo bocianów określił znany ornitolog Adam Zbyryt. Zdaniem badacza gniazdo ma ponad 2 metry wysokości, a wagę bliską 1,5 tony.
Bocian to narodowa chluba, nie tylko symbolizuje początek wiosny, ale jest też kojarzony z patriotyzm. Orłowi nie dorówna, ale swoje miejsce w szeregu ma. Na wsiach wierzy się, że tam, gdzie pojawi się gniazdo, będzie pomyślność i dobrobyt.
Konkurs na największe i najcięższe gniazdo. Jak oszacować wymiary?
Wspomniany ornitolog jest pomysłodawcą konkursu na największe i najcięższe bocianie gniazdo w Europie. Do wygrania są książki o tematyce przyrodniczej. Wszyscy chętni mogą zgłosić zaobserwowane zjawiska, a w pomiarach pomoże kalkulator przygotowany przez wydziały biologiczne Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Wrocławskiego, ze wsparciem Instytutu Dendrologii PAN.
- Bocian biały buduje potężne gniazda, które mogą osiągać imponujące rozmiary - nie tylko pod względem ich szerokości czy wysokości, ale także masy, która nierzadko przekracza tonę. Tylko jak zważyć bocianie gniazdo? – informuje Wydział Biologii UwB.
Narzędzie pozwala oszacować szerokość i wysokość znalezionego gniazda. Sam konkurs jest częścią projektu promocji nauki pt. „Nie udźwigniesz, taki to ciężar! Popularyzacja kalkulatora masy gniazd bociana białego” realizowanego ze środków Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Źródło: Crazy Nauka/FB
