W Osieczanach (powiat myślenicki) udało się wzmocnić bocianie gniazdo, zapewniając ulubionym ptakom bezpieczne miejsca do życia. Dzięki zaangażowaniu specjalistów i odpowiedniemu wsparciu technicznemu bocian mógł wrócić na swoje miejsce.
Jak ratować gniazdo?
Po zimie gniazdo wyglądało fatalnie. Obsunięta konstrukcja gniazda groziła katastrofą. Mieszkańcy zaalarmowali urzędy.

Ratunek dla gniazda wymagał wspólnych działań spółki TAURON (do której należy słup energetyczny), UMiG Myślenice (w gestii której pozostaje oświetlenie ulic), Polskiego Towarzystwa Ornitologicznego (wiedzą, jak pomóc ptakom) i zaangażowania mieszkańców Osieczan.
Dzięki wspólnej akcji sołtysa Osieczan Krzysztofa Sawickiego, pracowników spółki TAURON oraz pracowników z Wydziału Mienia UMiG Myślenice wspólna akcja zakończyła się sukcesem.
Wielką pomocą służyli specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ornitologicznego (program "Ochrona Bociana Białego").
Po zamontowaniu odpowiedniej stalowej konstrukcji, bociek znów jest u siebie!
Gdzie jest najwięcej bocianów?
Bocian biały (Ciconia ciconia) jest gatunkiem chronionym. Do niedawna Polska była krajem, w którym gniazdowała największa światowa populacja bociana białego. Obecnie nie jesteśmy już krajem z jego największą populacją. W ostatnich latach wyprzedziła nas... Hiszpania. Przyczyn jest wiele. Jedną z głównych jest przekształcanie polskiego krajobrazu rolniczego w kierunku niekorzystnym dla bocianów.
Bociany są stałymi lokatorami słupów energetycznych. TAURON Dystrybucja informuje, że na słupach energetycznych znajduje się ponad 2 200 bocianich gniazd. Energetycy często wynoszą gniazda, znajdujące się na słupach energetycznych, na specjalne stalowe podesty. Ponad przewodami z prądem bociany są bezpieczne i równocześnie infrastruktura energetyczna też nie jest zagrożona.
