- Chcielibyśmy bardzo gorąco Państwa prosić o szeroki udział w tym liczeniu. Nie jest to ani trudne ani też bardzo czasochłonne. Wystarczy zadeklarować wykonanie liczenia na obszarze minimum jednej gminy!!! Oczywiście jeżeli zdecydujecie się Państwo na kontrolę większego obszaru będzie to bardzo mile widziane - mówi Stanisław Czyż z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Jak dalej wyjaśnia MTO, kontrole można wykonać po godzinach pracy, nauki albo w dniu wolnym. Najważniejsze aby kontrolą objąć cały obszar danej gminy. Do osób, które zgłoszą swój akces w spisie będzie wysyłana instrukcja, jak notować dokonane przez siebie obserwacje i jak je przekazywać dalej.
- Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu każdy z nas może dołożyć „swoją cegiełkę” w poznanie i ochronę naszego poczciwego i kochanego, a przynajmniej lubianego, przez wszystkich boćka - dodaje Stanisław Czyż.
Deklarację uczestnictwa z podaniem nazwy gminy (gmin) należy wysyłać na adres – [email protected]
Więcej informacji o spisie można odnaleźć na stronie internetowej: https://bocianiegniazda.up.poznan.pl/
VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego 2024, w oparciu o jednostki administracyjne, koordynowany jest przez Grupę Badawcza Bociana Białego, której przewodniczy dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Serwer tej uczelni gości stronę Cenzusu. W pracach organizacyjnych i merytorycznych biorą udział dr hab. Andrzej Wuczyński (Instytut Ochrony Przyrody PAN) i dr Kazimierz Walasz (Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne). Projekt i konstrukcja oprogramowania na potrzeby Cenzusu jest realizowane przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne w porozumieniu ze wsparciem finansowym Partnera MTO jakim jest Tauron Dystrybucja S.A.
Ostatnie liczenie bocianów pokazało, że w Polsce jest 52 tys. par tych ptaków. - Moim zdaniem jest już o jedna trzecią mniej niż wówczas wykazano - mówi Piotr Profus, współpracujący z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.. W Małopolsce było wówczas 650 par. Najbardziej zabocianiona była Szczurowa, gdzie wskazywano ponad 40 par i wysokie zagęszczenie gniazd. W okolicy Krakowa było 16 gniazd, a teraz badacze wskazują najwyżej 3 pary, w tym tylko jedna ma młode. Przed laty skupiska bocianów były w Zabierzowie i Rudawie, ale intensywna zabudowa to zmienia.
Sąd zdecydował w sprawie likwidacji TVP
