Prezydent Andrzej Duda zapowiedział uruchomienie bonu turystycznego. Będzie jednorazowy o wartości 500 zł i nie będzie go można zamienić na gotówkę lecz jedynie wykorzystać do opłacenia kolonii, obozów, wycieczek czy innych form wypoczynku dzieci. Ma być ważny do końca 2022 roku.
Projekt prezydencki trafił w ubiegły czwartek do Sejmu, a dzień później został przyjęty zdecydowaną większością głosów przez posłów.
Z kolei we wtorek, 30 czerwca, bon był przedmiotem dyskusji senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacji. Jedna z zaproponowanych na komisji poprawek zakładała, że z bonu skorzystają nie tylko dzieci, ale także pracujące osoby dorosłe. Ostatecznie, po dyskusji nad ustawą, komisja przegłosowała wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek.
1 lipca bon turystyczny trafi na posiedzenie Senatu. Przed jego rozpoczęciem marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapytany został, czy ustawa zostanie jeszcze dziś przegłosowana. - W Sejmie była gorąca dyskusja na ten temat. Przypuszczam, że senatorowie wniosą poprawki – mówił.
Bon turystyczny częścią kampanii wyborczej?
Dziennik „Fakt” twierdzi, że w najbliższych dniach ma zostać zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu, żeby postawić kropkę nad „i” w sprawie prezydenckiej ustawy.
Miałoby to pomóc prezydentowi Andrzejowi Dudzie w wgraniu II tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się już 12 lipca. Aby tak się stało marszałek Sejmu Elżbieta Witek musiałaby zmienić harmonogram prac Sejmu - oficjalnie najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest na 22 lipca.
Na początku czerwca marszałek Senatu podkreślał w rozmowie z PAP, że nie będzie wpisywał się w obietnice wyborcze prezydenta Andrzeja Dudy, ani żadnego innego kandydata. Zrobił to po tym, jak prezydent i posłanki PiS zaapelowali do niego o szybkie przepchnięcie ordynacji przez Senat.- Ustawy, które do nas trafiają, traktujemy poważnie i nie wpiszemy się w „ekspres legislacyjny” Sejmu, bo nie ma on nic wspólnego ze stanowieniem dobrego prawa – zapewniał Grodzki.
Marszałek zaapelował także o to, aby „przestać używać haseł wyborczych, a zająć się poważną pracą legislacyjną, którą Senat zajmował się, zajmuje się i będzie się zajmował”. Zapewnił przy tym, że izba wyższa parlamentu bardzo poważnie „podchodzi to tego tematu”.
Podróże za granicę KORONAWIRUS. Wyjazdy zagraniczne - gdzie ...
