https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boom na biura nie maleje. Kraków ugruntowuje swoją pozycję silnego ośrodka outsourcingowego

Grzegorz Skowron
W ubiegłym roku w Krakowie oddano do użytku ok 200 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W budowie jest kolejne 300 tys. metrów. Boom na biura w stolicy Małopolskie nie słabnie.

- Ubiegłoroczny popyt na krakowskie biura przewyższył podaż. Za tak wysoką absorpcją rynku kryją się między innymi transakcje najmu obejmujące całe budynki, które zawierane są często przez jednego najemcę #- wyjaśnia Mateusz Strzelecki z firmy Walter Herz działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Z danych tej firmy wynika, że 2017 rok był dla Krakowa rekordowy pod względem ilości oddanej powierzchni biurowej. Oferta zwiększyła się o 193 tys. mkw. biur, a całkowite zasoby przekroczyły 1,1 mln mkw.

Z raportu Focus on Kraków opracowanego przez Pro Progressio, Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Antal i Walter Herz wynika, że w stolicy Małopolski jest aktualnie w budowie ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowych. W trakcie realizacji znajduje się m.in. 20 budynków klasy A. Natomiast kolejne 150 tys. mkw. biur jest już przygotowywane do budowy.

„W Krakowie nie ma wyraźnie zarysowanych stref biurowych. Główne obszary zabudowy biurowej to północno-zachodnia część miasta w okolicy ulicy Armii Krajowej oraz północno-wschodnia cześć Krakowa w rejonie alei Jana Pawła II, gdzie powstaje na przykład Podium Park (22,6 tys. m kw.) i O3 Business Campus (19 tys. m kw.)” - twierdzą autorzy raportu.

Jak obecnie wygląda szkieletor? Zobacz aktualne zdjęcia

Szkieletor pięknie rośnie [ZOBACZ AKTUALNE ZDJĘCIA]

Ale przyznają też, że „swoją pozycję biurową ugruntowuje w ostatnim czasie centrum miasta, szczególnie obszar w okolicy ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego”. Tam powstają takie inwestycje jak: High5ive (32,3 tys. m kw.), Mogilska Office (12 tys. m kw.), Unity Centre (46 tys. m kw.) z 27 kondygnacyjną wieżą Unity Tower mierzącą 102 metry, która będzie najwyższym budynkiem w Krakowie, V. Offices (24,9 tys. m kw.), czy Fabryczna Office Park (13,5 tys. m kw.).

Biurowo rozwija się także południowa część miasta w rejonie ulicy Wadowickiej i Wielickiej, gdzie w budowie jest m.in. Equal Buisness Park (22,3 tys. m kw.) i Tischnera Office (33,6 tys. m kw.).

Jak podaje Walter Herz, średnia stawka czynszu za powierzchnie biurowe w Krakowie wynosi ok. 14 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze na tym poziomie utrzymują się już od dawna.

Największym odbiorcą nowej powierzchni są centra usług wspólnych dla biznesu. W całej aglomeracji krakowskiej już pracuje w nich ok. 68 tys. osób. Jak szacuje ASPIRE, organizacja zrzeszająca największe firmy SSC/BPO/IT, w tym roku te firmy zatrudnią kolejne 7 tys. osób.

W całym kraju firmy tego sektora zatrudniają aktualnie 265 tys. osób, ok. 20 proc. więcej niż przed rokiem. Według danych ABSL, tylko w 2017 roku powstało w Polsce 51 nowych centrów usług dla biznesu. Z szacunków wynika, że w roku 2020 usługi dla biznesu może świadczyć już ponad 300 tys. osób.

„Kraków ugruntował już swoją pozycję najsilniejszego ośrodka outsourcingowego, nie tylko w Polsce, ale także na globalnej mapie, co potwierdzają zestawienia Tholons Top 100 Outsourcing Destinations” - podkreślają autorzy raportu Walter Herz. W ostatnim rankingu stolica Małopolski znalazła się na 8. miejscu wśród najatrakcyjniejszych miast na całym świecie dla inwestycji w segmencie SSC/BPO/IT.

Siła Krakowa tkwi w dużym zapleczu akademickim. Co roku w liczącym 770 tys. mieszkańców mieście kończy studia średnio około 50 tys. osób, z czego ponad 13 tys. stanowią absolwenci szkół technicznych, których na przykład w Warszawie jest tylko ponad 7 tys. Największa liczba absolwentów krakowskich uczelni to specjaliści z obszaru finansów, lingwistyki i IT.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
WłodzimierzŻ
Podoba mi się to że Kraków z oku na rok tak się rozwija. Sam jestem właścicielem jednego z biurowców. Znalezienie odpowiedniego miejsca było nie lada wyzwaniem, ale udało mi się znaleźć bardzo dobrze działające biuro nieruchomości, które pomogło mi odnaleźć miejsce w najlepszej lokalizacji Krakowa. Jeśli kiedyś będziecie potrzebować agenta nieruchomości to możecie skontaktować się z biurem abc-dom.pl/, obsułga tam świadczona jest na najwyższym poziomie
K
Krak
Jesli to taki ironiczny post to lapka w gore. Ale jesli piszesz tak na powaznie to zalecam jak najszybciej udac sie do gabinetu psychiatrycznego.
B
Byter
.
J
Juter
jw...nic dodac nic ujac...
K
Krakus
Mentalnosc nie Krakowianina tylko malomiasteczkowa. Proponuje przeprowadzic sie do Myslenic.
m
m
Fantastyczną rozrywką byłoby obserwowanie, jak przekonujesz owych "zamiejscowych studentów" by po skończeniu Agh lub PK wrócili do swoich miejscowości, by pracować w roli agronomów czy nauczycieli:-)))) Chyba, że liczysz na tzw nakazy pracy - to już kiedyś było i przy obecnych rządach jesteśmy bliżej tej sytuacji, niż nam się wydaje...
e
edr
Nie jest praca dla ludzi wykształconych? To odwiedź pierwsze lepsze biuro. Kilka języków obcych, studia polskie i zagraniczne, no tak... jak ktoś wychował się za Gomułki to jakie może mieć wyobrażenie o świecie. Wracaj oglądać TVPiS. I czekaj na 500+ dla emerytów wypłacane z podatków tych wrednych korposzczurów.
G
Gość
Korposzczury to nie jest praca dla ludzi wykształconych (zresztą zamiejscowi studenci powinni po zakończeniu edukacji wrócić do swych miejscowości i tam objąć posady - nauczycieli, lekarzy, doradców rolnych (agronomów) itd.). W tych korporacjach niedługo będą siedzieć sami pacjenci poradni okulistycznych, tym bardziej, że często czas pracy bywa ponad wszelkie granice a patrzenie non-stop 8 godzin w monitor napewno nie jest obojętne dla oczu.
K
Krakowianin
Po co tyle budować w Krakowie biurowców, już teraz Kraków się dusi w tej ilości osób, które się nagminnie osiedlają po studiach w Krakowie, a następni napływają. Infrastruktura Krakowa nie jest przystosowana to takiej liczby ludności, powierzchnia i ukształtowanie terenu. W jednym biurowcu może pracować nawet kilkaset osób. Muszą gdzieś przecież spać, gdzieś jeść i czymś dojeżdżać do pracy. Wszechobecna ilość spalin doskwiera wszystkim. Skąd smog w maju. Emisja spalin jest ogromna. Osoby nie wybierają transportu zbiorowego. Park &Ride na Ruczaju prawie pusty za ciężkie miliony podatników wybudowany..............
g
grzeg
czy to jakiś perwersyjny żart?
e
edr
Idiotyzm to Twoje wypowiedzi. Ludzie zarabiają zbyt dużo? Zdajesz sobie sprawę, że dzięki ich podatkom masz lepsze usługi publiczne, wyremontowany chodnik czy doprowadzone CO do bloku? Wiesz, że oni dają pracę, bo wydają pieniądze? Zawsze się wypowiadasz w tematach biurowych i zawsze w tym samym tonie - z masą kompleksów. Pewnie jesteś robolem i boli Cię to, że za pracę biurową klimatyzowaną ludzie biorą po 6-10 tys. zł na rękę, a Ty musisz się ujebać i i tak nawet połowy tej kwoty nie weźmiesz. Było się uczyć komunistyczny robolu.
R
Rektor na prezydenta
Tak właśnie wyraznie wspomniano że siłą Krakowa jestmoc ludzi dobrze wykształconych. Brakuje niestety miejsc na spozytkowanie potencjalu tych ludzi np. W centrach R&D..wszyscy mysleli ze moze NHP..ale majchrowski nie rozumie swiata techniki dla niego klepacze kodow to hajtech i to sie konsekwencje promuje
G
Gość
Kraków jest przerośniętym miastem i powinien się wreszcie zacząć kurczyć a niech urośnie Łódź i Katowice, gdyż te ostatnie miasta się szybko wyludniają. Zburzyć biurowce i pobudować fabryki. Potem ci ludzie w biurach zarabiają zbyt dużo, w efekcie mają samochody i miasto się zapycha autami. Granda. Wywalić biurowce z Krakowa!!! Zburzyć to i postawić fabryki, przychodnie itd.
G
Gość
Biurowce to powód przeludnienia i zabetonowania miasta, czyli one pogarszają komfort zycia. niech wreszcie ktoś postawi temu tamę a deweloperów powinno się wyrzucić do innych miast. Biurowce zburzyć lub przenieść gdzie indziej (dobrze poza Kraków - najlepiej conajmniej kilkadziesiąt kilometrów) - niech tam "pokosztują" bycia miastem biurowym. precz z biurowcami w Krakowie. Pluć w twarz pracującym w biurach!!! Order dla robotnika!Kraków nie może bez końca rosnąć, gdyż to pogarsza komfort życia. Lepszy byłby nieco mniejszy Kraków. Outsourcing powinien być wywalony z grodu Kraka na zbity pysk - to są nikomu niepotrzebne pseudousługi (a prawdziwych usług jest coraz mniej, np. znikają szewcy). Wywalić biurowce.
a
abaqus
Przenieść rzeczy jest zawsze łatwa. To w najgorszym razie kwestia odpowiednio silnego dźwigu, ale ludzi tak łatwo nie zastąpisz zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska