Boże Ciało to święto ruchome
Boże Ciało to skrócona nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz pierwszy obchodzona była w Leodium (Belgia) w 1246 roku. Nastąpiło to na pamiątkę objawień bł. Julianny z Cornillon, której Jezus miał przekazać, że w kalendarzu kościelnym brakuje święta ku czci eucharystii. W Polsce świętowanie Bożego Ciała zapoczątkował biskup Nanker na synodzie w Krakowie w 1320 roku.
Warto podkreślić, że Boże Ciało to święto ruchome, które obchodzone jest 60 dni po Świętach Wielkanocnych. W tym roku Boże ciało wypada 16 czerwca. Stanowi ono dopełnienie Wielkiego Czwartku, kiedy to chrześcijanie wspominają ostatnią wieczerzę. Stąd wynika fakt, że Boże Ciało obchodzimy w czwartek.
Jak obchodzimy Boże Ciało?
Charakterystyczną tradycją obchodów Bożego Ciała są procesje prowadzone do czterech ołtarzy (przy których czytane są fragmenty Ewangelii dotyczące Eucharystii), podczas których przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na końcu udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne. W procesji często biorą udział dzieci ubrane w stroje ludowe, których zadaniem jest posypywanie drogi płatkami kwiatów.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym - wierni mają obowiązek udać się tego dnia do kościoła na uroczystą mszę świętą. Nie trzeba jednak brać udziału w procesji ulicami parafii.
Czy Boże Ciało jest dniem wolnym? Jak zaplanować urlop?
W kalendarzu katolickim Boże Ciało zaznaczone jest jako tak zwana "czerwona kartka", co oznacza, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Wiele osób decyduje się na wzięcie urlopu w piątek zaraz po Bożym Ciele. Dzięki temu można zyskać aż cztery dni wolnego i cieszyć się długim weekendem w terminie od 16 do 19 czerwca.
