- Uznałem, że taki wyjątkowy artefakt będzie szczególnym wyrazem uznania dla naszej organizacji i moim osobistym wkładem w rozwój bractwa. Tradycją jest bowiem przekazywanie przez ustępującego króla tak zwanych klejnotów królewskich jako pamiątki panowania. Obawiałem się tylko, że wybicie monety może okazać się nierealne - podkreśla Piotr M. Mikosz, który z zawodu jest menedżerem (w początkach transformacji był członkiem zarządu wydawcy dziennika ,,Rzeczypospolita”).
- Oglądałem próbną monetę, jest piękna, ze złoceniami i myślę, że bracia będą z niej zadowoleni. Tak wspaniałe bractwo o tak pięknej tradycji i historii zasługuje na upamiętnienie po wsze czasy - powiedział „Dziennikowi” podczas tegorocznych uroczystości intronizacyjnych, które odbyły się w czerwcu w Rynku Głównym prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego .
Pamiątkową monetę można oglądać na stronie Monitora Polskiego z komunikatem NBP. Na jej awersie widnieje m.in. nominał, godło Rzeczpospolitej Polskiej i fragment sylwetki Barbakanu, na rewersie - wizerunek Srebrnego Kura, symbolu Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie oraz data 1257 r. W tle widnieje obraz fragmentu Celestatu, czyli siedziby Bractwa Kurkowego w Krakowie. - Emisja monety rozpocznie się 9 sierpnia. Tego dnia zapraszamy do jej zakupu w naszym oddziale przy ul. Basztowej - informuje Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego. - Publicznie moneta zostanie zaprezentowana 15 sierpnia podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w obecności krakowian, przedstawicieli starszyzny brackiej oraz banku.
Moneta ma średnicę 32 mm. wykonana jest ze srebra próby 925, waży 14,14 g. Wielkość emisji: do 15 tysięcy egzemplarzy.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?
Źródło: vivi24
