https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. "Szóstka" szkoli przyszłych ratowników. Dwie uczennice już miały okazję nieść pomoc mężczyźnie, który zasłabł na ulicy [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Specjalizacja ratownictwo medyczne w technikum logistycznym cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.

W tej chwili jest ich 10, ale wygląda na to, że będzie ich więcej, bo specjalizacja ratownictwa medycznego w technikum logistycznym Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.

Powiatowa "szóstka" prowadzi tę specjalizację od 2017 roku. - W grupie są uczennice z trzech klas od I do III technikum logistycznego - mówi Dorota Klimczak, dyrektor PZ nr 6 w Brzeszczach. W ramach zajęć mają szanse zdobyć bardzo szeroką wiedzę w zakresie ratownictwa medycznego. W tym zakresie m.in. brzeszczańska placówka współpracuje z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. - W semestrze są cztery zjazdy z wykładowcami, lekarzami i ratownikami - mówią dziewczyny.

Ponadto grupa przyszłych ratowniczek w Brzeszcz ma okazję brać udział w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkoleń Ratowniczych w Limanowej. - Oprócz tego we wrześniu będą mieć miesięczne praktyki na czterech oddziałach, w tym na szpitalnym oddziale ratunkowym w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu - dodaje nauczyciel Krzysztof Klimczak.

Potwierdzeniem zdobytych umiejętności są dyplomy z certyfikatami uprawnień i tytułami ratowników. Dwie z dziewczyn Sara Tuczapska i Weronika Palusińska miały okazję już sprawdzić co potrafią, ratując młodego mężczyznę, który zasłabł na ulicy Kościuszki w Brzeszczach.

Obie nastolatki akurat wyszły ze szkoły, gdy zobaczyły słaniającego się na oczach mężczyznę i kobietę, która usiłowała mu pomóc. Natychmiast powiadomiły pogotowie i jednocześnie ruszyły z pomocą poszkodowanemu. Do przybycia zespołu ratownictwa medycznego prowadziły akcję reanimacyjną i przywróciły mężczyźnie funkcje życiowe. - Minuty, zanim przyjechali ratownicy, dłużyły. To było jednak coś innego niż ćwiczenia na fantomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Grupa jest dobrze wyposażona, m. in. dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, które w ub. roku przekazało szkole wysokiej klasy sprzęt do ratownictwa medycznego. Ratowniczki mają do dyspozycji torbę medyczną R1, zestaw szyn Kramera, pulsoksymetr, zestaw szkoleniowy fantom ze wskaźnikiem led oraz defibrylator szkoleniowy AED i kardiomonitor.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
poznawajcie życie
guma do żucia , długie włosy falujące ... i najważniejsze że ma słuchawki !! ..... słodkie dzieciątko poznaj życie jak to będzie ktoś z wymiocinami ...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska