
Zakładanie, że nie przekroczysz budżetu
Ankieta Oferteo.pl wykazała, że spośród osób, które budowały dom w 2019 r., aż 68 proc. przekroczyło założony budżet. Ponad połowa osób z tej grupy wydała o 11–25 proc. więcej, niż planowała, a blisko co piąty budujący przekroczył budżet o 26–50 proc.
Z ankiety wynika, że najczęściej nie potrafimy poprawnie oszacować cen robocizny oraz materiałów. Warto pamiętać, że oba te koszty w ostatnich latach dynamicznie rosną, więc jeśli budowa potrwa np. 2 lata, pod koniec za wszystko będziemy płacić drożej niż na początku. Trzeba też mieć na uwadze, że najczęściej szalejemy z wydatkami na etapie wykańczania domu, gdy ogarnia nas euforia, że wymarzony budynek już stoi.

Nieprzemyślany wybór kierownika budowy
Budując dom bez dogłębnej wiedzy z zakresu budownictwa, łatwo jest paść ofiarą nierzetelnych fachowców. Część ekip budowlanych chętnie wykorzysta niewiedzę inwestora, żeby wykonać swoje obowiązki bez należytej staranności. Żeby uniknąć kosztownego poprawiania fuszerek, naprawdę warto zainwestować w dobrego kierownika budowy, który przypilnuje budowlańców. Tymczasem wiele osób wybiera pierwszego z brzegu i później tego żałuje.
Jak go znaleźć? Najbardziej pewny będzie fachowiec z polecenia znajomych. Jeśli nie możemy skorzystać z tej opcji, warto rozejrzeć się po okolicy za trwającymi budowami – wielu inwestorów chętnie podzieli się danymi kontaktowymi do swojego kierownika. Podczas spotkania z kandydatem na kierownika należy zwrócić uwagę na jego wiedzę, doświadczenie, dyspozycyjność, skłonność do odpowiadania na pytania oraz to, z jak daleka będzie dojeżdżał na naszą budowę.

Rezygnacja z badań geologicznych gruntu
Widząc ogromne sumy w zaplanowanym budżecie budowy, często zaczynamy szukać oszczędności. Nie opłaca się jednak oszczędzać na geologu – rezygnacja z badań gruntu to ryzykowny krok, który może skutkować wieloma problemami podczas budowy i znacząco podwyższyć koszt wzniesienia domu. Budowa na niesprawdzonym podłożu może się skończyć m.in. nierównomiernym osiadaniem budynku i pękaniem ścian.
Warto pamiętać, że na tle innych wydatków związanych z budową kilka tysięcy złotych na badania geologiczne to bardzo niewielka kwota. Dobrze też mieć na uwadze, że badanie geologiczne można zamówić nawet przed zakupem działki.

Zakładanie, że wykonawca taniej kupi materiały
Niejedna ekipa budowlana proponuje inwestorom, że wyręczy ich przy zakupie materiałów – i że dzięki temu będą one tańsze. Można usłyszeć np. argument, że budowlańcy kupią materiały z niższym VAT-em. Niestety, w praktyce często się okazuje, że to tylko puste obietnice i koniec końców płacimy tyle samo albo nawet drożej. Wykonawca wydaje bowiem cudze pieniądze, a więc ma mniejszą motywację, żeby np. porównywać oferty wielu hurtowni czy rozglądać się za promocjami. Dużo lepiej jest zatem zająć się tymi kwestiami osobiście.