Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa tramwaju do Górki Narodowej w Krakowie. Znów zmiany. Będą też inne remonty

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kończy się ważny etap prac na przecięciu torowiska tramwajowego i ulicy Siewnej. Od 12 grudnia zlikwidowany zostanie ruch wahadłowy w rejonie wjazdu do pawilonu handlowego. Dzięki temu poprawi się przejezdność w tym miejscu. Z kolei na Alejach Trzech Wieszczów prowadzony będzie remont chodnika. Zmiany też na Wielickiej. Do tego dochodzi seria mniejszych remontów. Na pocieszenie - przedświąteczne wzmocnienie komunikacji miejskiej.

KST do Górki Narodowej: bez „wahadła” na ul. Siewnej

Ulica w nowym śladzie nadal będzie zwężona od strony południowej, ale do dyspozycji kierowców będą już dwa pasy ruchu. Ruch pieszych poprowadzony będzie po południowej stronie, także z wykorzystaniem ulic osiedlowych. Piesi będą też mieli do dyspozycji chodnik po stronie północnej w wariancie docelowym.

W tym etapie prac nadal zamknięty będzie dojazd do osiedla spółdzielni mieszkaniowej Biały Prądnik Wschód na wysokości prowadzonych robót.

Remont chodnika na alei Słowackiego

We wtorek, 13 grudnia, rozpocznie się remont fragmentu chodnika na alei Juliusza Słowackiego – informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Chodzi o odcinek znajdujący się na pasie zieleni pomiędzy ul. Długą a ul. Śląską.

Remont poprawi stan techniczny infrastruktury oraz jej estetykę, a przede wszystkim zwiększy komfort poruszania się pieszych.

Prace potrwają do 20 grudnia, a ich koszt wyniesie 75 tys. zł. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego – projektu „Rewitalizacja alei Słowackiego 4.0”.

Od poniedziałku zmiany na skrzyżowaniu ul. Wielickiej i Kostaneckiego

Trwa przebudowa pasa do skrętu w prawo z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego. W poniedziałek, 12 grudnia, wprowadzony zostanie kolejny etap tymczasowej organizacji ruchu.

W związku z kolejnym etapem robót, który będzie polegać na przebudowie sieci kanalizacji deszczowej oraz poszerzeniu pasa jezdni, od 12 grudnia, od godz. 7.00, wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Wielickiej, Kostaneckiego i Teligi. Częściowo z ruchu wyłączone będą pasy do skrętu w prawo w ul. Kostaneckiego na wysokości prowadzonych prac. Skręt w tę ulicę będzie możliwy.

Ponadto przystanek „Prokocim Szpital” nadal będzie działał w swojej tymczasowej lokalizacji – bliżej kładki dla pieszych. W ramach tej organizacji ruchu wytyczony będzie na odcinku, gdzie prowadzone są roboty.

Przewiduje się, że taka organizacja ruchu potrwa około tygodnia.

Przebudowa skrętu w prawo z ulicy Wielickiej w ul. Kostaneckiego to jeden z elementów modernizacji układu drogowego w Prokocimiu w celi poprawy dojazdu do zlokalizowanym tam placówek medycznych. Zadanie, które uzyskało rządowe dofinansowanie w ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich, ma zostać zrealizowane do końca roku.

Drugie z zadań, które realizowane jest obecnie w tym rejonie, to rozbudowa ul. Jakubowskiego. Ta droga jest już prawie gotowa, mogą z niej korzystać kierowcy. Obecnie wykonawca skupia się na asfaltowaniu ul. dr Marii Orwid. ZIM planuje, by jeszcze w tym roku poprawić tam przejezdność.

Przedświąteczne weekendy ze wzmocnioną komunikacją miejską

W związku z okresem przedświątecznym i spodziewanym większym zapotrzebowaniem na przewozy w weekendy 10-11 i 17-18 grudnia zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych.

Wzmocnione zostaną:

  • linie 1, 8, 130, 138, 164 – do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności (zarówno w soboty, jak i w niedziele)
  • linia 174 – będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy z częstotliwością zwiększoną do 20 minut w godzinach około 9.00.19.00. Do obsługi będzie kierowany tabor o zwiększonej pojemności (zarówno w soboty, jak i w niedziele)
  • linie 178, 578 – będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy z częstotliwością zwiększoną do 20 minut w godzinach około 9.00.19.00
  • linia 511 – zostanie dodatkowo uruchomiona w niedziele, 11 i 18 grudnia, i będzie kursować według sobotniego rozkładu jazdy.

INNE:

W poniedziałek, 12 grudnia br. ruszą prace na niewielkim fragmencie ul. Borowego (odcinek tłuczniowy w rejonie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej). Roboty potrwają do 22 grudnia br. (czwartek) – w związku z pracami w godz. 7.00-16.00 ulica zamknięta dla ruchu.
Koszt prac to ok. 500 tys. zł.

Finalizowane są prace na ul. Rękawkaz. Koszt modernizacji to ok. 1 mln zł.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska