https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Głosuj na projekty "Krakowskiej": plac zabaw w centrum, ławeczkę i siłownię

Dawid Serafin
Jednym z naszych projektów jest plan budowy parku i placu zabaw między ul. Karmelicką a biblioteką wojewódzką.
Jednym z naszych projektów jest plan budowy parku i placu zabaw między ul. Karmelicką a biblioteką wojewódzką. Fot. Adam Wojnar
Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. Tylko do niedzieli mieszkańcy mogą zdecydować na co wydać ok. 15 mln złotych z miejskiej kasy. Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zgłosili pięć projektów.

Pięć dni. Tyle czasu mają krakusi by zdecydować o tym jakie projekty powinny być zrobione w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Krakowianie mogą wybierać spośród 467 zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów ogólnomiejskich i lokalnych

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego jako dziennikarze Gazety Krakowskiej, którym los miasta nie jest obojętny złożyliśmy pięć projektów, które zostało poddanych pod głosowanie.

Jednym z nich jest stworzenie parku z placem zabaw na terenie gminy Kraków między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów.
[PLAC ZABAW MIĘDZY UL. KARMELICKĄ A UL. DOLNYCH MŁYNÓW - GŁOSUJ]

Kolejnym naszym pomysłem jest postawienie ławeczki z pomnikiem Dawida Kurzmanna, mająca stanąć na przeciwko synagogi Tempel na Kazimierzu. Postać Kurzmanna związana jest z Krakowem. Filantrop i biznesmen, który przed wojną zarządzał żydowskimi sierocińcami. W czasie wojny miał możliwość ucieczki z getta, ale z niej nie skorzystał. Zdecydował, że zostanie z dziećmi. Zginął w obozie w Bełżcu.

[ŁAWECZKA Z POMNIKIEM DAWIDA KURZMANNA - GŁOSUJ]

Do budżetu obywatelskiego zgłosiliśmy także:

  • Projekt budowy pola minigolfowego w parku Lotników [GŁOSUJ]
  • Siłowni na powietrzu na bulwarach nad Wisłą [GŁOSUJ]
  • Boiska do siatkówki plażowej w pobliżu ul. Wietora [GŁOSUJ]

Warte uwagi się także projekty rewitalizacji parku Krakowskiego czy budowa toru motocyklowo-samochodowego.

Dodatkowo mieszkańcy Śródmieścia mogą głosować na projekty lokalne złożone przez naszych partnerów z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zgłosili oni m.in. pomysł rozdania tysiąca darmowych biletów do kina dla seniorów mieszkających w dzielnicy I.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Kolejnym ich pomysłem jest zorganizowanie akademii komputerowej dla dzieci i osób starszych mieszkających w Starym Mieście.

Chcą oni także zakupić sprzęt do monitoringu. Ma to poprawić bezpieczeństwo rodzinnego ogrodu przy ulicy Krupniczej 38 i uchronić go przed dewastacją.

Aby oddać ważny głos, należy wybrać 6 różnych zadań. Trzy z nich mają mieć charakter lokalny, a pozostałe trzy zadania mają być ogólnomiejskie. Najwyżej ocenionemu projektowi należy przyznać trzy punkty, a ocenianemu najniżej - jeden punkt. Trzeba też uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania.

Oddawać głosy można na dwa sposoby. Pierwszy - wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej www.budzet.krakow.pl. Na stronie znajdziemy też listę wszystkich projektów.

Drugi sposób to oddanie głosu w siedzibach rad dzielnicy za pomocą papierowej karty. Głos będzie mógł oddać każdy, kto ukończył 16. rok życia i mieszka w Krakowie.

Wyniki głosowania poznamy najpóźniej tydzień po jego zakończeniu.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
Nie wiecie na co wydać kasę, to wydźcie na ulicę. Dziury i wertepy na każdejulicy a wy się zastanawiacie na co wydać 5zł w skali budżetu miasta.
J
Jurek
Dlaczego za moje pieniądze mamy budować przejścia dla ludzi którzy kupili mieszkania wiedząc że nie ma przejść?
Wracajcie na wieś mądrale tam będziecie sobie chodzić dowolnie.
j
jkj
i tak nic nie interesuje za bardzo. Zostawi za sobą spaloną ziemię. Kieszenie ma już wypchane. Ale dlaczego Gazeta Krakowska proponuje takie wybory? Znowu jakiś interes?
M
MS
i ta ostania linia zabudowy przy samych torach i linii wysokiego napiecia, apartamenty okraszone dźwięcznymi nazwami wloskich miast. Ludzie warunkują kupno mieszkania dopiero jak Developer umozliwi dojscie do przystanku bez narażania życia czy juz wszystko skredytowane?
M
MS
Cały Żabiniec to jedna wielka pomylka otoczona torami i przepastną rzeką bez dróg wyjazdowych. Tylko pytanie po co tam było kupować mieszkanie? Developer kupił najtańszy grunt, tam gdzie za PRL-u nikomu nie śniło, że ze mozna budować osiedle, no bo po co mieszkać przy bocznicach kolejowych. Lud to kupił, a teraz zrzucajcie się bracia na kładki bo stach po torach chodzić...
k
krakuska
w małych miasteczkach ze skromnym jest - orlik czynny cały dzień, place zabaw z siłowniami dla dorosłych,zadbane parki i wszystko dla mieszkańców i turystów!! a u nas ławki dla żuli , park oddany za utracone mienie i mandaty nagminnie aby podreperować premie dla stażników do których nie można się dodzwonić !!!
m
mwk
Poprawa chodników, sprawy cyklistów, potrzeby czytelników, ławeczki, trampoliny, tematy sportowe i rozrywkowe itd. itp. A sprawy potrzebnego przejścia z Żabińca do ulicy Langiewicza nie można było zgłosić bo teren kolejowy. Przymuszona Rada Miejska uchwaliła rezolucję, Kolej się zgodziła nawet na dwa warianty a ZIKiT umieści "zadanie" na "liście inwestycji wnioskowanych do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa". Czy czeka Pan na trupa Panie Prezydencie J.M. aby podjąć decyzję o wybudowaniu przejścia. Przekraczamy przepisy i narażamy swoje życie. Czy będzie musiał pojawić się krzyż upamiętniający czyjąś niepotrzebną śmierć.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska