Pięć dni. Tyle czasu mają krakusi by zdecydować o tym jakie projekty powinny być zrobione w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Krakowianie mogą wybierać spośród 467 zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów ogólnomiejskich i lokalnych
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego jako dziennikarze Gazety Krakowskiej, którym los miasta nie jest obojętny złożyliśmy pięć projektów, które zostało poddanych pod głosowanie.
Jednym z nich jest stworzenie parku z placem zabaw na terenie gminy Kraków między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów.
[PLAC ZABAW MIĘDZY UL. KARMELICKĄ A UL. DOLNYCH MŁYNÓW - GŁOSUJ]
Kolejnym naszym pomysłem jest postawienie ławeczki z pomnikiem Dawida Kurzmanna, mająca stanąć na przeciwko synagogi Tempel na Kazimierzu. Postać Kurzmanna związana jest z Krakowem. Filantrop i biznesmen, który przed wojną zarządzał żydowskimi sierocińcami. W czasie wojny miał możliwość ucieczki z getta, ale z niej nie skorzystał. Zdecydował, że zostanie z dziećmi. Zginął w obozie w Bełżcu.
[ŁAWECZKA Z POMNIKIEM DAWIDA KURZMANNA - GŁOSUJ]
Do budżetu obywatelskiego zgłosiliśmy także:
- Projekt budowy pola minigolfowego w parku Lotników [GŁOSUJ]
- Siłowni na powietrzu na bulwarach nad Wisłą [GŁOSUJ]
- Boiska do siatkówki plażowej w pobliżu ul. Wietora [GŁOSUJ]
Warte uwagi się także projekty rewitalizacji parku Krakowskiego czy budowa toru motocyklowo-samochodowego.
Dodatkowo mieszkańcy Śródmieścia mogą głosować na projekty lokalne złożone przez naszych partnerów z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Zgłosili oni m.in. pomysł rozdania tysiąca darmowych biletów do kina dla seniorów mieszkających w dzielnicy I.
Kolejnym ich pomysłem jest zorganizowanie akademii komputerowej dla dzieci i osób starszych mieszkających w Starym Mieście.
Chcą oni także zakupić sprzęt do monitoringu. Ma to poprawić bezpieczeństwo rodzinnego ogrodu przy ulicy Krupniczej 38 i uchronić go przed dewastacją.
Aby oddać ważny głos, należy wybrać 6 różnych zadań. Trzy z nich mają mieć charakter lokalny, a pozostałe trzy zadania mają być ogólnomiejskie. Najwyżej ocenionemu projektowi należy przyznać trzy punkty, a ocenianemu najniżej - jeden punkt. Trzeba też uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania.
Oddawać głosy można na dwa sposoby. Pierwszy - wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej www.budzet.krakow.pl. Na stronie znajdziemy też listę wszystkich projektów.
Drugi sposób to oddanie głosu w siedzibach rad dzielnicy za pomocą papierowej karty. Głos będzie mógł oddać każdy, kto ukończył 16. rok życia i mieszka w Krakowie.
Wyniki głosowania poznamy najpóźniej tydzień po jego zakończeniu.
