Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski podzielił w Kętach wspólnoty mieszkaniowe z dwóch osiedli

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy os. Kościuszki pieklą się, że bez ich zgody ktoś chce im zafundować pod samymi oknami hałas i spaliny

Budżet obywatelski na przyszły rok podzielił mieszkańców dwóch wspólnot w dzielnicy Nowe Miasto w Kętach.
Chodzi o budowę miejsc parkingowych przy ul. 3 Maja zgłoszoną do budżetu przez wspólnotę z osiedla Wyszyńskiego nr 4. Plac, na którym ma powstać parking, to w tej chwili trawnik w bliskim sąsiedztwie jednego z bloków na os. Kościuszki. Jego mieszkańcy zdecydowanie protestują przeciwko możliwości parkowania tu aut.
– Nikt nie zwrócił się do nas, aby cokolwiek w tej sprawie uzgodnić. Wszystko odbyło się za naszymi plecami – podkreśla Małgorzata Adach, mieszkanka os. Kościuszki.
Jak dodaje, o tej inwestycji dowiedziała się przez przypadek. Wniosek złożony bowiem przez sąsiednią wspólnotę był bardzo ogólny. Trudno było zorientować się, co kryje pod hasłem: „Nowe miejsca parkingowe w dzielnicy Nowe Miasto”. Wszak jest to rozległa dzielnica, w której jest kilka osiedli. Po analizie map okazało się, że chodzi właśnie o teren w sąsiedztwie bloków na Kościuszki.
– Tutaj był kiedyś plac zabaw dla dzieci – przypomina Zdzisław Wojtyła, inny mieszkaniec os. Kościuszki. – Występowaliśmy, aby urządzić go tutaj ponownie, ale nigdy gmina nie miała pieniędzy na ten cel – zauważa kęczanin. Jak dodaje, przecież nikt nie broni, aby wspólnota z Wyszyńskiego poświęciła swój trawnik i tam urządzono jej parking.
Mieszkańcy pokazują budynek naprzeciwko, który z dwóch stron obsadzony jest krzewami i drzewami oraz duży parking przy ulicy dla mieszkańców wspólnoty Wyszyńskiego.
Okna z bloków na Kościuszki będą wychodzić wprost na parking, gdzie jak wynika z wniosku, ma być miejsce dla 6 – 7 samochodów.
– A co z zachowaniem odległości wymaganej przepisami w takich sytuacjach? – denerwują się mieszkańcy z Kościuszki. – Dlaczego ktoś chce nam zafundować bez naszej zgody wdychanie spalin i hałas pod oknami – pytają.
Iwona Kaczmarek, z której mieszkania jedno z okien wychodzi na teren, gdzie ma powstać parking, przyznaje, że jest on potrzebny, ale nie w tym miejscu.
– Jestem otwarta na kompromis, ale gdy ktoś wreszcie przedstawi sensowny projekt rewitalizacji całego naszego osiedla – mówi mieszkanka.
Małgorzata Adach skierowała w tej sprawie skargę do Urzędu Gminy w Kętach, wskazując na nieprawidłowości w zgłoszeniu sąsiedniej wspólnoty.
W kęckim urzędzie podkreślają, że wniosek jest zgodny z regulaminem zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego przyjętym w zarządzeniu burmistrza. – Zdajemy sobie sprawę, że budżet łączy się także z emocjami. Nie ma złotego środka. Wspomniany wniosek spełniał wszystkie wymagania, w tym warunek o 15 osobach popierających go – mówi Ewelina Jura-Bączek.
Zapewnia, że jeśli propozycja budowy parkingu zdobędzie potrzebną liczbę głosów, to na pewno powstanie on w zgodzie z wszelkimi przepisami.
– Nie ma innej możliwości, przecież inaczej nie przyjmie nam tego nadzór budowlany – dodaje sekretarz gminy. Te wyjaśnienia nie przekonują mieszkańców os. Kościuszki.

Budżet obywatelski w Kętach

W tym roku do budżetu obywatelskiego w Kętach zgłoszono 41 propozycji.
Najwięcej z dzielnicy Nowe Miasto w Kętach i sołectwa Bulowice – po siedem. Ze Starego Miasta było sześć propozycji, z Bielan i Malca – po pięć, Nowej Wsi – cztery, Podlesia – trzy oraz z Łęk i Witkowic po 2.
Z 41 wniosków 33 zostały zakwalifikowane przez gminny zespół do spraw konsultacji do etapu głosowania, który zakończył się w minioną środę o północy w wersji internetowej.
Głosować można było na dwa sposoby. Jeden to przez oddanie głosu do urny w jednym z wyznaczonych punktów na terenie gminy, a drugi właśnie w internecie. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec gminy powyżej 16 roku życia.
Cała tegoroczna pula do podziału na zadania w ramach budżetu obywatelskiego wynosi 1 mln 27 tys. zł i jest porównywalna do ubiegłorocznej.
Jak zostanie podzielona, będzie zależało do wyników głosowania, które najpóźniej mają być znane do 2 listopada. W urzędzie nie wykluczają, że zostaną ogłoszone już w przyszłym tygodniu.
W Kętach jest to już czwarta edycja budżetu obywatelskiego. W 2013 roku Kęty były 40 gminą w Polsce i piątą w Małopolsce, gdzie ruszył taki projekt.
W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Kętach mieszkańcy zgłosili 102 swoje pomysły, w następnym było ich 86, a przed rokiem 48.
Rekordowa pula do podziału w ramach budżetu obywatelskiego w Kętach w drugiej edycji wynosiła ponad 3,44 mln zł.
Kęty były wówczas liderem w Polsce pod względem środków przeznaczonych na budżet obywatelski w stosunku do całości budżetu miasta. Stanowił on 3,4 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska