https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bukowina Tatrzańska: Znamy zwycięzców Tegorocznych Sabałowych Bajań [ZDJĘCIA]

red.
Uroczystym wręczeniem nagród i dyplomów zakończył się wczoraj Festiwal Folkloru Polskiego 53. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Sabałowe Bajania, czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, jest najstarszym w regionie konkursem sprzyjającym zachowaniu gwary góralskiej. Co roku festiwal cieszy się wielkim zainteresowaniem, jako święto folkloru, tradycji i sztuki ludowej.

Jego tegoroczna edycja odbyła się w dniach 10-15 sierpnia. W konkursie - jak co roku - brali udział dorośli, młodzież i dzieci z aż 11 województw, a nawet z USA. Przed jury zaprezentowało się: 42 gawędziarzy, 52 instrumentalistów, 47 śpiewaków solistów, 36 grup śpiewaczych, jeden starosta weselny i jedna para pytacy. Jak podkreślają członkowie komisji konkursowej, prezentacje stały na wysokim poziomie.

Jak co roku wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach. W kategorii dorosłych nagrody Grand Prix, czyli statuetki Bukowiańskiego Buka, otrzymali: Józef Niesyt z Jasienicy (w konkursie gawędziarzy), Krzysztof Trebunia-Tutka z Zakopanego (konkurs instrumentalistów), Bogusława Grzywa z Gałek (konkurs śpiewu solowego) oraz żeńska grupa śpiewacza „Zakukała Kukułeczka” z Gałek (konkurs śpiewu grupowego).

W konkursie śpiewu drużbów weselnych i pytacy I nagrodę otrzymali pytace Tadeusz Stasik-Michałek i Stanisław Galica-Kasecka z Poronina, zaś w konkursie na mowę starosty weselnego I miejsce i Dużą Spinkę Góralską przyznano Michałowi Matysowi z Białki Tatrzańskiej.

We wszystkich kategoriach (w tym również młodzieżowej oraz dziecięcej) konkursowe jury przyznało pierwsze, drugie i trzecie miejsca, a także wyróżnienia. Nagrody pieniężne dla laureatów poszczególnych konkursów do wysokości 40 tys. zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełną listę lauratów 53. Sabałowych Bajań znajdziecie na stronie sabalowebajania.pl.

FLESZ - Czego nie można zabrać na pokład samolotu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tatary 45
W bajaniach przebila wszystkich edyta sobanska z zakopanego, cala polska ja zna,
G
Gość
W bajaniach przebila wszystkich edyta soba
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska