FLESZ - Pomoc dla firm od 1 lutego
Część siłowni i klubów ma zostać otwarta od 1 lutego bieżącego roku. Co ciekawe, w Krakowie są również takie miejsca, gdzie działalność już została wznowiona. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że już działamy - powiedziała pracownica klubu fitness.
Inne kluby czekają na wytyczne swoich prawników. - Nie ma u nas żadnych dużych przygotowań do otwarcia. Wiem, że niektóre kluby mają się otworzyć 25 stycznia. My czekamy na analizę prawną naszego prawnika. Chcemy wiedzieć, na jakich zasadach możemy się otworzyć, jakie kary za to grożą. Mimo wszystko liczymy jednak, że rząd ogłosi nasze oficjalne otwarcie i nie trzeba będzie kombinować. Mamy również nadzieję, że zostaniemy objęci tarczą finansową - powiedział nam przedstawiciel jednego z klubów fitness w Krakowie.
Zapowiedzi odmrożenia branży fitness mimo obostrzeń pojawiły się w mediach społecznościowych. "Nadszedł ten dzień, kiedy po wielotygodniowych analizach, szacowaniu ryzyka, weryfikacji kilkunastu opinii prawnych 01.02.2021 OTWIERAMY BRANŻĘ FITNESS" - podkreślono w komunikacie Polskiej Federacji Fitness.
Wszystkim obiektom, które zdecydują się dołączyć do akcji federacja chce zaoferować pomoc merytoryczną i prawną. W komunikacie pojawiły się porady, jak powinien wyglądać reżim sanitarny w siłowniach oraz klubach fitness. Możemy w nim znaleźć również "przykładowe strategie oraz numery PKD, na podstawie których ryzyko stwierdzenia przez ew. służby dot. niestosowania się do obostrzeń może być minimalizowane".
Federacja nie chciała podejmować decyzji o natychmiastowym otwarciu klubów ze względu na konieczność przygotowania się do nowej sytuacji. "Wielu z Nas jest zmuszonych skompletować swój skład pracowników na nowo bądź w znacznej części. Do tego dochodzą przygotowania prawne, sanitarne oraz wiele, wiele innych czynników. Podchodzimy do sprawy również strategicznie" - czytamy.
Dołączenie do akcji jest dobrowolne i zależne od właścicieli klubów fitness i siłowni. "Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z ew. kontrolami, próbami pociągania do odpowiedzialności z tytułu kar administracyjnych itp. Ostateczna odpowiedzialność ZAWSZE spoczywa na przedsiębiorcy" - podkreślono.
Z czym konkretnie muszą się liczyć przedsiębiorcy, którzy mimo obostrzeń otworzą się 1 lutego? Zapytaliśmy o to mł. insp. Sebastiana Glenia, rzecznika prasowego małopolskiej policji. - To pytanie przede wszystkim do sanepidu, który zajmuje się kontrolą obostrzeń. Nie wykluczymy też kontroli z naszej strony i pomocy dla sanepidu, czy reakcji na zgłoszone interwencje. W razie stwierdzenia naruszeń, możemy prowadzić czynności wyjaśniające i skierować wniosek o ukaranie do sądu - tam łamiącym obostrzenia sanitarne grozi grzywna do 5000 zł - powiedział nam Gleń.
Zamrożenie branży fitness wymusiła pandemia koronawirusa. Kluby i siłownie zostały zamknięte już w październiku, sytuacja finansowa wielu przedsiębiorców stała się dramatyczna. Zgodnie z obecnie obowiązującymi obostrzeniami, które ostatnio zostały przedłużone do 31 stycznia, z klubów i siłowni mogą korzystać jedynie profesjonaliści, członkowie kadry narodowej czy dzieci i młodzież, którzy uczestniczą we współzawodnictwie sportowym.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Tak wyglądał krakowski Kazimierz zaledwie 60 lat temu
