18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buntowniczy akcjoniści wiedeńscy w MOCAK-u [ZDJĘCIA]

Urszula Wolak
Otto Muehl, Testowanie artykułów spożywczych. Akcja nr 26, 1966, C-Print
Otto Muehl, Testowanie artykułów spożywczych. Akcja nr 26, 1966, C-Print
Informacje o działalności tych artystów nigdy nie trafiały na kulturalne strony gazet. Społeczeństwo dowiadywało się o pracach austriackich akcjonistów zwykle z kronik kryminalnych. Nic w tym dziwnego, gdyż młodzi ludzie, wierni swoim przekonaniom, za każdym razem szokowali i łamali prawo, nie przejmując się nikim i niczym.

Dziś o godz. 18 odbędzie się w MOCAK-u wernisaż sztandarowych dzieł wiedeńskich akcjonistów, na którym pojawi się Hermann Nitsch - przedstawiciel ruchu, który zmienił oblicze sztuki. Na wystawie zatytułowanej "Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa", oprócz obrazów i fotografii jego autorstwa, zobaczymy także dzieła Güntera Brusa, Otto Mühla i Rudolfa Schwarzkoglera.
- Ruch akcjonistów narodził się w połowie lat 60. XX wieku. Tworzący go artyści buntowali się przeciwko otaczającej ich austriackiej rzeczywistości, przeciw mieszczańskiemu i ślepo zapatrzonemu w religię społeczeństwu, które nie potrafi rozliczyć się z nazistowską przeszłością - mówi Stanisław Ruksza, kurator wystawy.

Jedną z takich prac jest cykl nieinscenizowanych zdjęć Brusa pt. "Spacer po Wiedniu". Widzimy na nich artystę, który udaje się na legendarny plac, gdzie Hitler w 1938 r. ogłosił zajęcie Austrii. Na poszczególnych kadrach możemy zobaczyć jak pomalowany na biało od stóp do głów artysta wysiada z taksówki, przechadza się spokojnie po ulicy i chwilę później zostaje zatrzymany przez policjanta, którego sprowokował swoim wyglądem. Tak kończyła się zresztą większość artystycznych działań akcjonistów.

Film pokazujący najsłynniejszą z nich pt. "Sztuka i rewolucja" zobaczymy także na wystawie. Głośna akcja rozegrała się w gmachu jednego z uniwersytetów 7 czerwca 1968 r. Brus i Mühl oraz inni towarzyszący im akcjoniści wynajęli tam salę i śpiewając hymn Austrii, smarowali się wydalanymi przez siebie ekskrementami. Za ten wybryk zostali skazani na więzienie. - Chciano ich nawet zamknąć w zakładzie psychiatrycznym, a sam prezydent Austrii powiedział, że wstydzi się należeć do tego samego narodu, co oni - opowiada Ruksza.

Tabu cielesności, religii i seksualności łamał w swoich głośnych dziełach także Hermann Nitsch. - Artysta uważał, że człowiek osiąga wyzwolenie poprzez religijne obrzędy, podczas których uświadamia sobie swoje popędy - dodaje kurator.

Sam Nitsch nadal wygląda jak kapłan. Za każdym razem przywdziewa białą szatę , gdy zabiera się do pracy, polegającej na rozpruwaniu ciał zwierząt. Ich krwią zmieszaną z farbą czy sokiem pomidorowym maluje abstrakcyjne obrazy. Krwią poi także modeli, biorących udział w jego performance'ach. Nitsch kończy akt twórczy przybiciem do obrazu swojej splamionej krwią i farbą szaty.

Jego krwawe prace epatują brutalnością, stojąc w kontraście do niektórych dzieł Brusa, które są jakby wyjęte ze szkicownika. Mimo poruszanego na nich motywu śmierci, nastrajają widzów pozytywnie.
Walkę z religią i Kościołem podjął z kolei w swoich pracach Rudolf Schwarzkogler. Na inscenizowanych zdjęciach artysty z łatwością dopatrzymy się religijnych symboli, przełamywania tabu własnej seksualności i cielesności. Postać Schwarzkoglera, który popełnił samobójstwo, zdążyła już obrosnąć legendą. - Mówi się, że artysta odciął sobie genitalia i zaraz po tym dramatycznym akcie wyskoczył przez okno. Nigdy jednak jego czyn nie został przez nikogo potwierdzony. Ale dzięki temu narodził się mit jednego z największych akcjonistów - mówi Stanisław Ruksza.

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oprócz prac wiedeńskich akcjonistów zobaczymy także trzy nowe wystawy.
W ramach ekspozycji "Są we mnie wszystkie kobiety świata" obejrzymy dzieła Ane Lan. Artysta aranżuje sytuacje, które wymuszają na nim stanie się kobietą, a co za tym idzie spojrzenie na świat jej oczyma. Narodowy strój mieszkańców Unii Europejskiej pokaże natomiast na swojej wystawie pt. "Tkaniny EU" Małgorzata Markiewicz. Nie można też ominąć prac, które weszły w skład "Kolekcji MOCAK-u", m.in. wywołującego zawrót głowy dzieła Stanisława Dróżdża pt. "Między".

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska