Mieszczańskie wnętrza
Kolekcję zgromadził Aleksander Turek, doktor praw, wspierany przez żonę Stanisławę z Jaskiewiczów. Ich jedyną spadkobierczynią została Krystyna Czapska (1921-2003), która rodzinne zbiory (wraz z kamienicą przy ul. Sławkowskiej 9) ofiarowała Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Pierwsza część daru trafiła na Wawel w 2001 roku, jeszcze za życia donatorki, druga w 2003 r. jako zapis testamentowy. Liczba podarowanych obiektów przekraczała 2 tysiące. Obecnie blisko 300 najcenniejszych można oglądać na wystawie otwartej wczoraj w salach zamkowych.
Wystawa eksponowana jest w dwóch salach. Sala pierwsza poświęcona jest wnętrzom mieszczańskim i przywołuje ich klimat, a czyni to przy użyciu przedmiotów łączących typowość z dużą urodą. Znajdziemy tu piękne przykłady mebli biedermaierowskich; okrągły, intarsjowany stół zachwyci wielu. Do barokowych form i dekoracji nawiązuje stół wykonany około 1920 r. w Gmunden, w Austrii, ozdobiony sceną figuralną z postaciami myśliwych, koni i psów w leśno-pagórkowym pejzażu. Istotny element wnętrza - zegary - ma tu godną uwagi reprezentację. XIX-wieczne mieszczańskie wnętrza w Polsce to także brązy o charakterze patriotycznym (m.in. statuetka Tadeusza Kościuszki wykonana około 1840 r. w Paryżu), małe rzeźby i tzw. brązy gabinetowe; pokazane tu służyły zapewne jako przyciski do papieru.
W tej sali pokazano również obrazy, wśród których - jak określają organizatorzy - każdy znajdzie swojego ulubionego artystę. Przyjrzyjmy się eksponowanej w gablocie martwej naturze Laurensa Craena (około połowy XVII w.), malowanej na desce, oprawionej w szylkretową, malowaną ramę.
Porcelana, fajans i szkło
Druga sala mieści wybór porcelany, fajansu i szkła - przedmiotów, które dominują w ofiarowanej kolekcji. Jest parę obiektów z wczesnego okresu królewskiej manufaktury w Miśni i nieco późniejszych, dokumentujących rozwój jej możliwości. Wśród nich znajdziemy wyjątkowo urodziwy serwis "cytrynowy" (dekorowany gałązkami, kwiatami i owocami) przeznaczony do napojów gorących. Warto dodać, że Wawel ma liczący się zbiór miśnieńskiej porcelany: 440 obiektów, z których znaczna część pochodzi z XVIII w. Kilkanaście przedmiotów reprezentuje manufaktury w Wiedniu i Berlinie, jest Sevres i Kopenhaga. Zbiór porcelany został poddany konserwacji; misterne zabiegi wykonała z absolutną maestrią wawelska Pracownia Konserwacji Rzemiosła, a wiele ręką własną inż. Jan Kostecki.
Piękne szkła czeskie są atrakcyjną ilustracją rozwoju tej dziedziny rzemiosła w kraju, który był jedną z potęg szklarskich; mamy szkła manganowe, hialitowe, kobaltowe, uranowe, piękne w formie i szlachetne w rzemieślniczej obróbce.
Długo można by wymieniać - lepiej zobaczyć. Wystawa będzie czynna do 17 marca 2013 r. Towarzyszy jej pełny katalog kolekcji i krótszy, też interesujący przewodnik.
Ksiądz czuje się zaszczuty. Hit disco polo na lekcji religii [WIDEO]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!