Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Największy z budynków uczelni w Oświęcimiu
Budynek, który oddany został do użytku, ma ok. 10 tys. m kw. powierzchni, czyli tyle co dwa, w których do tej pory miała siedzibę oświęcimska uczelnia.

Jak podkreślał dr Radosław Folga, prorektor ds. studenckich i promocji Małopolskiej Uczelni Państwowej nie było w nich już możliwości zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia w związku z systematycznie rosnącą liczbą studentów i kierunków.

Stąd starania władz uczelni o podjęcie adaptacji trzeciego wspomnianego historycznego obiektu. Stało się to możliwe po uzyskaniu w 2019 roku dofinansowania z ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ostatnie prace zostały niedawno zakończone. W przebudowanym gmachu studenci będą mieli warunki do kształcenia się według najwyższych standardów.

- Jest tutaj m.in. 280 pomieszczeń, przestronna sala konferencyjna na 200 osób - wyliczał prorektor dr Radosław Folga.
W gmachu, który otrzymał nazwę Collegium Inventorum - Budynek Odkrywców będzie służyć studentom kierunków inżynierskich oraz profilu medycznego obejmującego m.in. pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Są to jedne z najbardziej popularnych na tej uczelni. Ponadto znajdzie się tutaj biblioteka z czytelnią, a przed budynkiem powstał duży parking.

Koszty całej adaptacji wyniosły ok. 35 mln zł. Oprócz dotacji z budżetu w wysokości ponad 26 mln 927 tys. zł w tej kwocie są pieniądze wyłożone przez uczelnię.
Szanse na dalszy rozwój uczelni w Oświęcimiu
Władze uczelni podkreślają, że oddanie trzeciego budynku pozwoli na dalszy jej rozwój. Obecnie kształci się ok. 1800 studentów na 18 kierunkach. Na początku tego roku uruchomione zostały dwa nowe. Jednym z nich jest bezpieczeństwo wewnętrzne obejmujący m.in. specjalność - obronę powszechną, a drugim pedagogika resocjalizacyjna. Mury oświęcimskiej uczelni w ciągu minionych kilkunastu lat z tytułami licencjatów i magistrów opuściło blisko 4600 osób.




Bądź na bieżąco i obserwuj
- Historia Chełmka i jego mieszkańców zapisana na zdjęciach w starych albumach
- Tak wyglądał Zator 100 lat temu!
- Radosne powitanie wiosny nad Sołą w Oświęcimiu. Marsz z marzannami z zamku na bulwary
- Nowa Biedronka w Oświęcimiu. Otwarcie sklepu już wkrótce. Zdjęcia
- Na os. Stare Stawy w Oświęcimiu powstaje żłobek i przedszkole dla blisko 200 dzieci
- Pijany ojciec wiózł synów samochodem. Drugi przysypiał na ławce, a 5-latka płakała
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
