
W ramach Tarczy Solidarnościowej przeciętne gospodarstwo domowe zużywające rocznie do 2000 kWh, a takich klientów jest w TAURONIE większość, zaoszczędzi średnio około 2 tys. zł rocznie.
Gospodarstwa domowe, w których mieszka osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym mogą do 30 czerwca 2023r. złożyć oświadczenie o podwyższonym limicie do 2600 kWh, a gospodarstwo posiadające Kartę Dużej Rodziny i rolnicy mogą skorzystać z limitu do 3000 kWh.
Dla gospodarstw domowych i innych podmiotów z grupą taryfową G cena po przekroczeniu limitu wynosi 693 zł/MWh netto.

Jak dowiadujemy się PGNiG, nowy rok będzie bez podwyżek cen gazu, ponieważ ceny zostały zamrożone, jednak od 1 stycznia 2023r. zmienia się stawka podatku VAT z dotychczasowego 0proc na 23proc. Tę podwyżkę jednak ma częściowo niwelować program osłonowy w postaci zwrotu podatku Vat. Zwrot VAT będzie przysługiwał m. in. gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest piec gazowy - będzie to tzw. refundacja podatku VAT lub dodatek gazowy.
Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, jest kontynuacją rządowego wsparcia dla odbiorców w Polsce i służy zabezpieczeniu ich przed dalszymi skutkami kryzysu gazowego. Zgodnie z jej postanowieniami w 2023 roku sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi, uprawnionymi do ochrony taryfowej, ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh, czyli dokładnie takiej, jaka była stosowana w 2022 roku

Ceny sprzętu RTV, AGD i niektórych mebli pozostaną bez zmian lub nawet potanieją.

Początek 2023r. to również w przypadku paliwa wzrost VAT-u z 8 proc. na 23 proc.