Ceny żywności znowu uderzyły po kieszeni

  • Gazeta Pomorska

opr. ES

Październik był kolejnym miesiącem podwyżek masła. W skali miesiąca, jego ceny podskoczyły o 3,3% - podaje Główny Urząd Statystyczny.
 pixabay.com

Kowalski płacił za żywność więcej niż we wrześniu. Mowa o jednoprocentowym wzroście.

Co podrożało najbardziej? Warzywa (o 6,7%), masło (o 3,3%), owoce (o 2,5%). Za produkty z grupy „mleko, sery, jaja” konsument płacił o 1,3% więcej. A dokładnie:

  • jaja - o 5,2%
  • jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne – o 1,4%
  • mleko – o 0,4%
  • sery i twarogi – o 0,3%

Sprawdź też:**Plony wysokie, ale... Niska zawartość cukru w burakach martwi rolników**

W październiku płaciliśmy więcej także za pieczywo (o 0,4%) oraz tłuszcze roślinne (o 0,3%).

Co zatem było tańsze? Mąka (o 2,0%), cukier (o 1,8%), ryż (o 0,5%) i mięso (przeciętnie o 0,4%):

  • drób – o 1,5%
  • wieprzowina – o 1,3%
  • wołowina utrzymała się na poziomie notowanym we wrześniu
  • cielęcina podrożała - o 0,5%

Po 0,1% spadły ceny ryb i owoców morza oraz makaronów i produktów makaronowych.

GUS podaje, że ceny napojów bezalkoholowych - w porównaniu z poprzednim miesiącem - wzrosły o 0,1%. Więcej niż we wrześniu br. płacono za wody mineralne lub źródlane (o 0,6%), soki owocowe i warzywne (o 0,4%) kakao i czekoladę w proszku (o 0,3%) i herbatę (o 0,1%).

W dół poszły ceny kawy (o 0,3%) i napojów alkoholowych (o 0,4%).

W październiku za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,2% więcej.

Źródło informacji: GUS

Wideo

polecane: "Bez Ściemy" o filmach akcji

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.02.2019, 12:54

Jak w temacie.

13.02.2019, 20:12

Ale p****** mają to gdzieś, liczą VAT.
Precz z PiSuarami.

19.11.2018, 17:16

A na moje to ceny powiny być tanie i towar spożywczy odzież a paliwo po 3,99 weźcie wysokie akcyzy zróbcie na wódkę i papierochy których nie Palę niestety od Trzech lat

11.10.2018, 08:04

500+ kosztuje i kosztować będzie ! Podatki też +, usługi ++, leki +++! Bez pracy nie ma kołaczy , ale za to są plusy.

03.07.2018, 08:52

SKORO ŻYWNOŚĆ PODROŻAŁA TO KONSUMENTOM NALEŻY SIĘ ODSZKODOWANIE.

20.06.2018, 09:58

wzrastają, dawniej nazywano to spekulacją i była kula w łeb.

21.05.2018, 13:48

wszystko jest w rękach Firera z Nowogrodzkiej ! Im wyższe ceny na rynku WSZYSTKIEGO ,tym większe wpływy do budżetu !!! Ktoby pogardził taką daniną ??? Proste ???

13.03.2018, 17:54

Może zamiast bezskutecznych komentarzy zorganizujmy jakiś strajk przeciw podwyżkom żywności jak za czasów Gierka? To były czasy - rząd bał się ludu! A teraz? - demokracja! wolny rynek! Każdy ciągnie w swoją stronę i nikt nad tym nie panuje. I to jest prawdziwa, polska wolność, nareszcie każdy ma, na co zasłużył, cha, cha, cha

12.02.2018, 21:24

to dary z uni za darmo -zaplacic trzeba PiSowi

12.02.2018, 21:20

na glupote nie ma lekarstwa.

12.02.2018, 21:11

nikt ci nie kaze kupowacx u niemca cz francuza itd. kupuj u polaka ,ale polskie produkty.Dotyczy to tez polskich samochodow.TV ,smartfonow,ITD.............................................................................?

12.02.2018, 20:54

chodzilem do szkoly w latach 6 -dziesiatych ,juz wtedy kazdy wiedzial ze kto nie umie gospodazyc ten nic nie bedzie mial. W Euro strefie ceny sa nizsze niz w polsce .Dlaczewgo? Tu polecam isc po rozum -z** mi ciebie.

12.02.2018, 20:30

szwaby to region wielkosci dolnego slaska.nie ma nic z twoim kapitalizmem wspolnego.ich obciazac za nieudolnosc w mysleniu cz w czynach to pokazuje jaki prymityw ten caly PiS

12.02.2018, 20:10

bardzo ucieszylo by reszte EU gdyby tacy jak ty Unie opuscili. Unia to raj dla ludzi madrych,tam dla pacholkow kaczynskiego miejsca nie ma.twoje miejsce jest na srebrzysku. W UNI zycie jest tansze niz w polsce ,bo nie ma 500+ ,a to trzeba finansowac.

12.02.2018, 19:57

mamy to co chcielismy.w europie zachodniej produkty tanieja ,a u nas? nie oszukujmy sie -500* trzeba z czegos zaplacic i to nie koniec podwyzek.tak zwane podatki dla LIDLA czy BIEDRONKI to tez my zaplacimy.

07.02.2018, 12:57

To jest zbieranie na sześćset +bo pięćset to za malo

20.12.2017, 20:15

Buty do trumny stanialy. W supermarketach narod z pełnymi koszami do kasy czeka. Czyli ceny trzeba podnosic do skutku , Rzad tak ro bi i czeka co zrobi narod wyjdzie na ulice jak w 1970 roku po podwyzce cen kielbasy czy nie.

07.12.2017, 12:23

wg. mojego samodzielnego myślenia, aby ceny żywności wróciły do normy to należałoby zmienić ministra rolnictwa.

17.11.2017, 00:25

Mam wrażenie, że większość tu komentujących cierpi na lemingozę zaawansowaną. Zero samodzielnego myślenia, jedyne co potrafią, to bezmyślnie powtarzać propagandowe hasełka, które wtłoczono im do tych wypranych łbów.

16.11.2017, 23:21

dobra zmiana +

15.11.2017, 23:05

Najważniejsze, że kaczynsky da po pincet zł........ lud sie cieszy, kupuje srajtfony i browary :) yeaaa!!!

15.11.2017, 20:06

Dla mnie może być i jeszcze drożej. Chcieliście Unii to ją macie. Albo odnajdziecie się w rzeczywistości albo będziecie na diecie za te swoje marnie 4300 zł. Trzeba było się uczyć. I niestety ale zawsze przy minimalnej płacy czy socjalu ceny idą w górę. W dodatku odbijają nas unijne regulacje i ograniczenia. Za nic nierobienie nikt nikomu płacić nie będzie więc do roboty :)

15.11.2017, 17:54

oczywiscie teraz to jest tylko dobrze dzieciorobom , patologii i rolnikom masz racje a reszta musi utrzymywac to całe towarzystwo w zamian dostaje same podwyzki doslownie wszystkiego!!!!!

15.11.2017, 17:50

co ty pieprzysz puste półki i kartki na żywnosc to sie zaczeło jak Solodarnosc zaczęłą rozrabiac i strajkowac!! takie głupoty to mozesz opowiadac mlodym co nie wiedza jak naprawde bylo Pis tworzy nową historię Polski!!

15.11.2017, 17:46

tak, tak rolnikom to sie nigdy nic nie opłacało, ciekawe tylko skad maja takie drogie maszyny, samochody i wille! wystarczy ogladac program rolnik szuka żony i zobaczyc jaka to bieda na wsi!!!