Chrzanów. Klubokawiarnia Ambasada Kreatywności to niezwykłe miejsce
Ambasada Kreatywności to przedsiębiorstwo społeczne, które na początku 2018 roku zostało utworzone przez "Stowarzyszenie Cześć". Inicjatorami tej inicjatywy są Marta Harańczyk-Biel, Grzegorz Olszowik i Radosław Biel, którzy chcieli stworzyć miejsce, gdzie sami mogliby pracować (również społecznie) oraz aktywizować lokalną społeczność. Dzięki przystąpieniu do projektu w Małopolskim Ośrodku Wspierania Ekonomii Społecznej pozyskali środki na zatrudnienie w klubokawiarni osób wykluczonych.
Dużym wyzwaniem okazało się znalezienie odpowiedniego lokalu. Pierwotnie chcieliśmy, by nasza klubokawiarnia była zlokalizowana przy ul. 29 Listopada, jednak to się nie udało. Trafiliśmy więc bliżej Rynku do budynku przy ul. Świętokrzyskiej 4, gdzie wspólnymi siłami stworzyliśmy tą wyjątkową przestrzeń - mówi Grzegorz Olszowik.
Huczne otwarcie klubokawiarni miało miejsce pod koniec 2018 roku. Ponad 150 wydarzeń, koncertów, szkoleń i warsztatów zostało tam zorganizowanych w 2019 roku. Niestety, później pandemia koronawirusa nieco skomplikowała jej działalność. Konieczne okazało się wystąpienie o kolejne środki, by miejsce to mogło przetrwać. Obecnie pracuje tam pięć osób, w tym dwie z niepełnosprawnością intelektualną.
Jest to dla nich szansa do wejścia w aktywność społeczną i zawodową. Dwie Magdy są podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej i pomagają nam popołudniami. Pomagają także przy okazji wydarzeń kulturalnych - wyjaśnia Grzegorz Olszowik.
Ambasada Kreatywności to przedsiębiorstwo społeczne. Co kryje się za tym tajemniczym pojęciem? Nie jest to firma, której celem jest generowanie zysków dla właścicieli, lecz pozyskiwanie środków na funkcjonowanie i realizację kolejnych projektów. Cały zysk musi zostać przekazany na cele statutowe, czyli cele społeczne lub wsparcie pracowników - osób wykluczonych.
Wiele wydarzeń odbywa się obecnie przed lokalem dzięki stworzeniu ogrodu społecznego. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł z Fundacji ORLEN.
W Ambasadzie Kreatywności Realizowanych jest wiele ciekawych projektów jak np. "Szlak (nie)dostępny". Jego efektem jest 11 minutowy film przenoszący oglądających do wirtualnej rzeczywistości i pokazujący drogę na Orlą Perć. Lektor opowiada o najciekawszych miejscach oraz specyfice górskich wędrówek. Film nakręcony został za pomocą kamery zamocowanej na kasku ultramaratończyka górskiego Pawła Pawlicy. Dzięki filmowi osoby niepełnosprawne mogą poznać niedostępne dla nich miejsce.
Chcielibyśmy zaprezentować w ten sposób inne trudno dostępne miejsca i udostępnić filmy na platformie YouTube. Liczymy, że uda się pozyskać środki na kolejne projekty - dodaje Grzegorz Olszowik.
Działalność Ambasady Kreatywności jest także inspiracją dla lokalnych przedsiębiorców - pokazuje im, że osoby niepełnosprawne są wartościowymi pracownikami. Na listopad br. planowane są szkolenia dla potencjalnych pracodawców, którzy byliby zainteresowani ich zatrudnieniem.
Warto także wspomnieć, że Stowarzyszenie Cześć, które powołało Ambasadę Kreatywności bierze udział w konkursie "Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej". Głosowanie publiczności trwa do 18 października. Oddać glos można pod adresem www.mlps-glosowanie.pl
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Powiat chrzanowski. Poznaj swojego dzielnicowego
- Rewitalizacja parku w Kościelcu. Mieszkańcy już spacerują nowymi alejkami
- Niezwykły ceramiczny mural ozdobił pasaż przy Domu Kultury w Chrzanowie
- Chrzanów. Złote gody - piękny jubileusz małżeństw. Z jubilatami spotkał się burmistrz
- Lekarze onkolodzy odchodzą ze szpitala. Co dalej z pododdziałem chemioterapii?
- Chrzanów. Przedszkolaki uczyły się jak bezpiecznie poruszać się po jezdni [ZDJĘCIA]
FLESZ - 38 lat i koniec?
