Lucyna Szubel urodziła się w 1932 r. w Starachowicach, jednak od wielu lat bardzo mocno związana była z Chrzanowem. W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 50-lecia pracy twórczej połączony z promocją tomiku wierszy pt. „Z koronek światła”. Była to okazja do spotkania z czytelnikami i podsumowania licznych osiągnięć.
Lucyna Szubel jest autorką setki wierszy, wydanych zostało 28 jej zbiorów poetyckich. Była wielokrotnie nagradzana w dziesiątkach konkursów. Szczególnym sentymentem darzyła swój pierwszy sukces, zwycięstwo w konkursie organizowanym przez tygodnik „Życie Literackie”.
- Otrzymana nagroda powiodła mnie do pięknej ziemi gruzińskiej - Samarkandy. Tam zrodziły się wiersze, które przywiezione do ojczyzny wysłałam na kolejny konkurs i znowu wygrałam - wspominała Lucyna Szubel w ub. roku podczas jubileuszu 50-lecia pracy w Klubie "Stara Kotłownia" w Chrzanowie.
Jej wiersze i proza były publikowane w czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Kanadzie, Anglii i Szwajcarii. Ma za sobą dziesiątki spotkań autorskich w Polsce i za granicą. Podróże były dla niej zawsze natchnieniem, okazją do poznania innego świata, jednak tęskniła. W wierszu pt. „Czarnomorskie muszelki” opisuje m.in. swoją nostalgię za ojczyzną.
Poetka poleciała również za ocean. - Z pięknego, bliskiego wschodu miałam przeskok na daleki zachód. Ameryka, Kanada - nowe inspiracje, nowe wiersze. Tak zrodził się kolejny tomik pt. „Trzecia strona liścia” - mówiła poetka.
Po pobycie w Ameryce wróciła jednak dla Polski, gdzie zastał ją stan wojenny. Kolejne jej wiersze były dramatyczne i patriotyczne.
- Mogłam zostać w Ameryce na stałe, to nie było wtedy trudne, ale bardziej chciałam wrócić do ojczyzny, do rodziny i bliskich. Po tym amerykańskim dobrobycie stać razem z bliskimi w kolejce za chlebem - mówiła Lucyna Szubel.

Kultura i rozrywka
Kilka tomików jej autorstwa przetłumaczono na języki ukraiński, rosyjski, niemiecki i łaciński. Niektóre wiersze zostały także opublikowane alfabetem Braille’a. Tworzyła też wiersze dla dzieci, które wykorzystywane są w podręcznikach dla szkół podstawowych. Pracę literacką łączyła z działalnością kulturalną. Jest współzałożycielką grupy twórczej „Cumulus” w Chrzanowie oraz była też członkiem Społecznej Rady Kultury w Chrzanowie i Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie.
Lucyna Szubel za całokształt działalności została uhonorowana Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Zasłużona Dla Powiatu Chrzanowskiego.
- Gdzie się opalać i kąpać w zachodniej Małopolsce. Najlepsze miejsca
- Oświęcim. Makabryczne znalezisko w Sole to ślad historii?
- Puchar Polski. Karnymi kończył się finał regionalny w Kętach
- Galeria Metro nie powstanie w Chrzanowie. Inwestor popadł w problemy finansowe
- Pierwszy spływ kajakowy w Oświęcimiu
- Bukowno. Aktywny wypoczynek na plaży Sztoły
FLESZ - Złoto najdroższe od dekady