Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie spalarni. Nie tylko Veolia planuje taką inwestycję [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Veolia Południe w Chrzanowie
Veolia Południe w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz
Miliony tony odpadów, które nie nadają się do recyklingu, zalegają na polskich składowiskach. W północnej i zachodniej Europie poradzono sobie z tym problemem kładąc większy nacisk na segregację i budując spalarnie odpadów. Realizacja takich instalacji w naszym kraju, z uwagi na protesty społeczne, jest niezwykle trudna, o czym przekonano się już m.in. w Chrzanowie i Oświęcimiu. Teraz podjęto kolejną próbę budowy Zakładu Odzysku Energii.

Chrzanów. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie spalarni. Nie tylko Veolia planuje taką inwestycję

Veolia Południe zamierza wyeliminować węgiel ze swojej działalności. W tym celu rozpoczęła starania o budowę Zakładu Odzysku Energii na terenie ciepłowni w Chrzanowie, która znajduje się pomiędzy dwoma osiedlami Stella oraz Młodości. Instalacja miałaby rozpocząć działalność w 2025 roku i byłaby w stanie spalać rocznie 23,6 ton RDF, czyli frakcji kalorycznych odpadów komunalnych, które z uwagi na swoją łatwopalność nie nadają się do recyklingu. Firma zrobiła pierwszy krok w celu realizacji inwestycji składając do Urzędu Miejskiego w Chrzanowie wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, w której wskazuje się warunki realizacji inwestycji, gwarantujące jak najmniejszy jej wpływ na środowisko. Organ wydający decyzję może też nakazać firmie sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Ciepłownia w Chrzanowie spala 21 tys. ton węgla rocznie. Drastycznie rosną opłaty za emisję dwutlenku węgla, od początku roku o 92 proc. To sprawiło, że opłaty z tego tytuły są wyższe niż koszt węgla. Obecnie instalacje spalające RDF są zwolnione z takich opłat - podkreśla Wojciech Noga, prezes Veolia Południe.

Nie tylko Veolia Południe, ale także gmina Chrzanów ma pomysł na budowę małej spalani RDFu. Miałaby ona powstać we współpracy z sąsiadami: Trzebinią, Libiążem, Alwernią, Babicami i Jaworznem na terenie zlokalizowanym przy byłym Zakładzie Górniczym "Trzebionka". Taka lokalizacja została wybrana jako najkorzystniejsza już 10 lat temu, po wielokryteriowej analizie sześciu różnych propozycji. Obecnie procedowany jest dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego. Zwolennikiem realizacji inwestycji w tym miejscu jest Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa. Podkreśla, że budowa takiego zakładu to korzyści dla mieszkańców w postaci zahamowania wzrostu opłat za odpady i ciepło.

Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie. Wciąż nie ma jednoznacznej deklaracji wszystkich samorządów. Czy powinny powstać dwie spalarnie? Nie, wystarczy jedna. Mając jednak w pamięci poprzednie, nieudane podejścia do budowy spalarni, powinniśmy pracować nad własną inwestycją. Jeśli ktoś chce wybudować spalarnię na terenie Elektrowni Siersza czy Synthosu niech również działa w tym kierunku. Potrzebujemy takiej instalacji by domknąć nasz system gospodarowania odpadami komunalnymi i zahamować wzrost opłat za śmieci i ciepło - tłumaczy Robert Maciaszek.

Według zapewnień Veolii Południe działalność Zakładu Odzysku Energii nie generowałby dodatkowych uciążliwości dla mieszkańców. Dostarczanie RDF-ów ze składowiska w Balinie wiązałoby się z 4-5 kursami ciężarówek dziennie. Nie ma mowy o żadnym składowaniu odpadów. Od razu z ciężarówek trafiłyby one do zamkniętego bunkra ze stałym podcienieniem, z którego żadne zapachy nie wydostają się na zewnątrz. W betonowym bunkrze znajdowałby się zapas RDF-ów pozwalający na 4-5 dni działalności. Z procesu ich spalania pozostaje pył, który stanowi 3 proc. masy wsadowej. Obecnie magazynowany jest on głównie w niemieckich kopalniach, gdyż w przyszłości planowane jest odzyskiwane z niego cennych pierwiastków.

Technologia spalania RDF-ów powoduje zdecydowanie mniejszą emisję zanieczyszczeń niż węgla. To redukcja o 96 proc. dwutlenku siarki, a 51 proc. tlenku azotu i o 92 proc. pyłów zawieszonych, w których znajdują się metale ciężki

Te argumenty nie przekonują jednak wszystkich mieszkańców. Ponad 1000 osób podpisało się już pod petycją ws. spalarni, którą Janina Hacuś, przewodnicząca rady os. Stella, złożyła na ręce burmistrza. Mieszkańcy chcą organizacji debaty z udziałem przedstawicieli Veolii Południe oraz niezależnych ekspertów, którzy przedstawiliby realny wpływ planowanej inwestycji na środowisko oraz zdrowie ludzi.

Wiele osób ma obawy, nie wie jak ta inwestycja miałaby wyglądać. Taka debata wniosłaby dużo przejrzystości - podkreśla Janina Hacuś.

Burmistrz przychylił się do wniosku mieszkańców i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by wszystkie działania były przejrzyste. Veolia Południe już wcześniej poinformowała, że w piątek (15 października) o godz. 17 odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców ws. planowanej inwestycji w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Powstała również strona internetowa, na której można znaleźć sporo informacji chrzanow.energiaprzyszloscidlamiast.pl

FLESZ - 38 lat i koniec?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska