https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Ogródki działkowe uratowane. Nie będzie wywłaszczeń pod budowę drogi do strefy gospodarczej

Sławomir Bromboszcz
Ogródki działkowe uratowane. Nie będzie wywłaszczeń pod budowę drogi do strefy
Ogródki działkowe uratowane. Nie będzie wywłaszczeń pod budowę drogi do strefy Sławomir Bromboszcz
Budowa ronda wraz z drogą łączącą autostradą A4 z planowaną Chrzanowską Strefy Inwestycyjnej nie będzie się wiązać z koniecznością wywłaszczeń właścicieli ogródków działkowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystała na propozycję burmistrza Chrzanowa dotyczącą zmiany lokalizacji ronda, co rozwiązuje problem wywłaszczeń.

Chrzanów. Ogródki działkowe uratowane. Nie będzie wywłaszczeń pod budowę drogi do strefy gospodarczej

Działkowcy z Balina w lipcu br. rozpoczęli protest przeciwko planom związanym z budową nowej drogi. Według pierwotnej koncepcji budowa ronda łączącego ul. Chrzanowską z nową drogą miała wiązać się z koniecznością likwidacji kilku działek na ROD "Komunalnik". Ślad tej drogi został zaprojektowany w 2020 roku, gdy powiat chrzanowski przygotowywał koncepcję budowy nowego połączenie do rafinerii. Na tej podstawie gmina Chrzanów planowała realizację inwestycji.

Jak tłumaczył burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek droga została zaplanowana w tym miejscu z dwóch powodów. Po pierwsze, aby nie wywłaszczać mieszkańców domu znajdującego się przy ogródkach działkowych, po drugie nie było możliwości poprowadzenia drogi bliżej węza autostradowego, gdyż w tym miejscu GDDKiA rozważa budowę obwodnicy Chrzanowa i Trzebini.

Burmistrz Chrzanowa zaproponował GDDKiA budowę dużego ronda w okolicy węzła autostrady A4 Chrzanów-Balin, które w przyszłości mogłoby się stać częścią obwodnicy, w przypadku gdyby wybrany zostały wariant W1 (fioletowy). Wybór wariantu powinien nastąpić w 2026 roku. Wcześniej, bo już w wakacje 2025 roku powinna rozpocząć się budowa drogi do planowanej strefy inwestycyjnej.

Za takim rozwiązaniem przemawiają względy społeczne, brak konieczności wywłaszczeń właścicieli ogródków działkowych. Budowa tak dużego ronda byłaby przyszłościową inwestycją. Rondo stanowiłaby połącznie z planowaną obwodnicą Balina, choć droga do jej realizacji jest jeszcze daleka - podkreślał Robert Maciaszek podczas spotkania z działkowiczami.

Pierwsza reakcja GDDKiA na propozycję zmiany lokalizacji ronda nie była zbyt optymistyczna. Ostatecznie jednak przedstawione argumenty przeważyły i przekonały drogowców do budowy dużego ronda, które w przyszłości może stać się częścią obwodnicy Chrzanowa.

Mamy zielone światło od Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dla zmiany lokalizacji ronda na projektowanej drodze łączącej Chrzanowską Strefę Inwestycyjną z autostradą A4. Dzięki temu unikniemy kolizji nowej trasy z istniejącymi ogródkami działkowymi przy ul. Chrzanowskiej - poinformował Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Chrzanów. Ogródki działkowe uratowane. Nie będzie wywłaszczeń pod budowę drogi do strefy gospodarczej

Przypomnijmy, że projektanci na zlecenie GDDKiA prowadzą prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla trzech wariantów obwodnicy Chrzanowa i Trzebini. Każdy z wariantów obwodnicy zaczyna się na DK 79 w Dulowej i kończy połączeniem z "krajówką" na węźle autostradowym w Byczynie. Najkrótszy wariant W4 (niebieski) to łącznik DK 79 z autostradą A4 w okolicy Bolęcina. Inwestycja ta polegałaby na rozbudowie na tym odcinku autostrady o trzeci pas. Kontrowersje budzi jednak realizacja inwestycji na terenie Puszczy Dulowskiej.

Wariant W1 (fioletowy) przecina Puszczę Dulowską i biegnie wzdłuż linii kolejowej przez tereny strefy przemysłowej w Trzebini i Chrzanowie. To droga równoległa do autostrady, co zdaniem wielu mija się z celem. Wariant W5A (zielony) przebiega z kolei przez Puszczę Dulowską, Piłę Kościelecką oraz osiedla Kościelec i Młodości w Chrzanowie. To najdłuższy i z wielu względów korzystny wariant, jednak kosztowny i trudny do realizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska