Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Trwa odbudowa zdewastowanych przez ulewy alejek w "nowym" parku w Kościelcu. Kto za to zapłaci?

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Trwa odbudowa zdewastowanych przez ulewę alejek w parku w Kościelcu w Chrzanowie
Trwa odbudowa zdewastowanych przez ulewę alejek w parku w Kościelcu w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz
Trwają prace związane z naprawą uszkodzonych przez ulewy alejek w parku pałacowym w Kościelcu w Chrzanowie oraz montażem dodatkowych wodospustów, które mają choć w części zabezpieczyć ścieżki przed ponownym wymywaniem kamienia w przypadku pojawienia się obfitych opadów deszczu.

Chrzanów. Trwa odbudowa zdewastowanych przez ulewy alejek w "nowym" parku

Park w Kościelcu jesienią ub. roku został udostępniony mieszkańcom, stając się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w mieście. Od początku zastrzeżenia budziła jednak jakość nawierzchni parkowych alejek. Już na etapie ich budowy po ulewach, z uwagi na ukształtowanie terenu, tworzyły się w nich wyrwy. Nawierzchnia została wyrównana i utwardzona, jak się okazuje rozwiązało to problem tylko doraźnie.

Problem wymywanego przez wodę materiału nie zniknął. Park z uwagi na swoje ukształtowanie i nachylenie, narażony jest na tworzenie się w trakcie ulewy potoków, które pędząc nowymi alejkami wymywają ich nawierzchnię. Wystarczyły dwie krótkie ulewy w kwietniu br., by nawierzchnia alejek została uszkodzona. Po kolejnych, letnich ulewach kilka ścieżek dostało doszczętnie zniszczonych. Pojawiły się w nich głębokie i długie wyrwy.

Zniszczenie dopiero co wybudowanych alejek wywołało ogromne oburzenie wśród mieszkańców i dyskusję nt. jakości realizacji inwestycji.

Park w Kościelcu wpisany jest do rejestru zabytków i nie można było wybrukować lub zabetonować alejek. Konieczne było użycie żwiru, który jak się okazało nie jest w stanie przeciwstawić się siłom natury. Pod koniec sierpnia rozpoczęła się naprawa uszkodzonych alejek. Wyrwy zostały zasypane, wkrótce mają pojawić się na alejkach wodospusty.

Mamy nadzieję, że zabezpieczy to ścieżki na przyszłość - mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Wodospusty to specjalne "rynienki" montowane w poprzek drogi, które w trakcie ulewy mają odprowadzać na pobocze nadmiar wody zapobiegając w ten sposób tworzeniu się potoków i wymywaniu kamienia ze ścieżek. Takie rozwiązanie powinno przynajmniej w części zniwelować problem.

Rewaloryzacja parku kosztowała ponad 5 mln zł. Pytaniem pozostaje, kto pokryje koszty naprawy alejek i montażu dodatkowych wodospustów?

Wystąpiliśmy do ubezpieczyciela. Chcemy, by całość prac została przez niego pokryta. Czekamy na decyzję - dodaje burmistrz.

Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska