
Ukrywanie informacji o faktycznej sytuacji finansowej szpitala (strata minimum 2,5 powyżej amortyzacji – podawanie informacji o zakładanych a niemożliwych do osiągnięcia przychodach z tytułu nadwykonań).
Waldemar Stylo: Nie ma mowy o ukrywaniu informacji o sytuacji finansowej Szpitala, gdyż Powiat był comiesięcznie informowany o bieżącej sytuacji finansowej poprzez przekazywanie najważniejszych informacji finansowych, zgodnie z ustalonym znacznie wcześniej przez Zarząd Powiatu trybem. Informacja o potencjalnych przychodach jest zawsze niepewna, a o ostatecznej ich wysokości za 2018 rok będzie wiadomo dopiero w marcu 2019 roku. Taki mamy system ochrony zdrowia i taką dyrektorzy szpitali mają rzeczywistość zarówno przygotowując plan finansowy, jak i jego korekty. Wystarczy cofnąć się do zamknięcia poprzedniego roku, aby zobaczyć jaką kwotę Szpital uzyskał w ramach „dodatkowych przychodów z NFZ”, o wysokości których decyzje NFZ podejmował dopiero na początku 2018 roku (przeciągało się to w czasie nawet do II kwartału), choć dotyczyły roku 2017. Mam nadzieję, że po moim odwołaniu nie zaniechano starań o uzyskanie maksymalnie dużych dodatkowych środków z NFZ, gdyż to właśnie od skuteczności podejmowanych działań zależy pozyskana ostatecznie kwota, czyli poprawa sytuacji finansowej Szpitala.

Utrata płynności finansowej Szpitala i podawanie nieprawdziwych informacji o braku jej wpływu na bieżące funkcjonowanie Szpitala.
Waldemar Stylo: Pogarszanie się płynności finansowej oraz niedobór środków finansowych był prezentowany na Radzie Społecznej oraz Radzie Powiatu wielokrotnie. Płynność w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie pogarsza się od wielu lat i nie było to dla nikogo tajemnicą. Wskaźniki płynności finansowej były regularnie przekazywane do Powiatu i być może Pan Starosta nie wiedział jaka jest sytuacja Szpitala nie mając przed wyborami samorządowymi wglądu do przekazywanych regularnie ze Szpitala do Starostwa informacji i dokumentów finansowych. Nikt nic nie ukrywał. Posiadanie zobowiązań wymagalnych jest problemem wielu szpitali, głównie powiatowych i klinicznych. Trudno jest poprawić szybko sytuację finansową Szpitala jeżeli z jednej strony Rząd wprowadza niekorzystne finansowo dla szpitali zmiany systemowe, a z drugiej strony Dyrekcja nie uzyskuje zgody na realizacje Programów Naprawczych, bardzo istotnych, a wręcz kluczowych z punktu widzenia wpływu na poprawę sytuacji finansowej Szpitala. Potwierdził to audyt zewnętrzny przygotowany na zlecenie Powiatu. Nie było jednak zgody na restrukturyzacje nierentownych oddziałów zabiegowych, gdyż tolerowano niesubordynację wobec Dyrektora jednego z Ordynatorów i Powiat nie zgodził się na usunięcie go ze stanowiska. Ordynator doprowadził zatem do odwołania Dyrektora.

Brak należytego nadzoru nad realizacją projektu „Modernizacja oddziałów szpitalnych oraz zakup aparatury medycznej celem poprawy jakości i bezpieczeństwa diagnozowania i leczenia pacjentów w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie” – dokonywanie zakupu aparatury medycznej w ramach udzielonych zaliczek pomimo nierozstrzygniętego przetargu na roboty budowlane ujęte w projekcie i brak odpowiednich skutecznych działań związanych z realizacją projektu.
Waldemar Stylo: Brak nadzoru nad realizacją ww. Projektu to wyssane z palca bzdury. Projekt jest realizowany etapami, a zakupy aparatury medycznej ze względu na konieczność zastępowania przestarzałej aparatury medycznej i zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz zachowania zdolności diagnostyczno-terapeutycznej Szpitala były konieczne w pierwszej kolejności. Z pracami budowlanymi, a w zasadzie wysokością ofert składanych przez oferentów na roboty budowlane, problem jest znany od wielu już miesięcy. Przetarg na roboty budowlane był ogłoszony i w grudniu miało nastąpić jego rozstrzygnięcie. Od tego miały zależeć dalsze działania. Zakupy aparatury były
konieczne dla umożliwienia dalszego sprawnego funkcjonowania Szpitala, stąd przyjęto taką kolejność realizacji projektu.

Nieprawidłowości w zarządzaniu jednostką – niewłaściwy nadzór nad realizacją umów na świadczenia medyczne w zakresie rehabilitacji dziennej – próby unieważnienia umów kontraktowych zawartych w trybie konkursowym, nacisk na ich nieprawidłowe rozliczenie, niezapewnienie realizacji tych umów zgodnie z kontraktem NFZ.
Waldemar Stylo: Umowy na świadczenia medyczne w zakresie rehabilitacji dziennej zawarto w trybie konkursu ofert. Niestety ujęty w warunkach konkursu sposób rozliczania okazał się nieadekwatny do bieżącej rzeczywistości. Szpital do NFZ musiał zgłosić w sumie ½ etatu przeliczeniowego lekarza rehabilitacji, aby mógł realizować nowe 2 produkty kontraktowe. Podjęliśmy takie wyzwanie, jednakże nie zmienia to faktu, że pozyskanie lekarzy rehabilitacji do nowych zadań było i jest bardzo trudne. Stąd szukano optymalnego sposobu na rozwiązanie ww. problemu - tak aby znaleźć rozwiązanie zgodnie z prawem i satysfakcjonujące obie strony. Do mojego odwołania nie zostały dokonane ostatecznie żadne zmiany.