Wystarczy wypełnić ankietę, a później oddać kilka kropel krwi, by znaleźć się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zarejestrować się może każda zdrowa osoba w wieku u 18 - 40 lat.
- Warto to zrobić, ponieważ można uratować komuś życie - mówi Jerzy Jura, organizator.
Pielęgniarki czekać będą na chętnych w piątek od godz. 8 do 11 w II Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie przy ul. Wyszyńskiego, natomiast od godz. 12 do 15.30 w I LO przy ul. Piłsudskiego.
Akcja skierowana jest do wszystkich osób, nie tylko uczniów. Jednak młode osoby stanowią większość dawców. To również zasługa nauczycieli, którzy już na kilka tygodni przed akcją dbają o to, by uświadomić młodzież na temat tego, dlaczego warto się zarejestrować.
Jak podkreślają organizatorzy akcji, to powinna być indywidualna decyzja w porozumieniu z własnym sumieniem. Na tyle przemyślana, by nie zrezygnować z oddania szpiku w momencie, gdy pojawi się osoba chora.
Poza licealistami co roku do Chrzanowa przyjeżdżają zarejestrować się także uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych i Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.
- W szkołach organizowane są spotkania z lekarzami i osobami, które zarejestrowały się podczas poprzedniej akcji i zostały dawcami - dodaje Jerzy Jura.
Podczas dotychczasowych akcji zarejestrowało się 2,2 tys. osób w Chrzanowie. Z tego 15 oddało już swój szpik. W ub. r. życie innym osobom uratował Maciej Górniś i Krystian Gąsiorowski z Chrzanowa oraz Daria Świtalska z Krakowa.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto