Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Zespół Zawodowcy z Bachledówki najlepszy w eliminacjach festiwalu Albertiana

SB
Jarosław Praszkiewicz
Za nami drugi etap regionalnych eliminacji 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, który odbył się w MOKSiR w Chrzanowie. W kategorii zespołów teatralnych zwyciężyła grupa Zawodowcy z Bachledówki, przedstawieniem „O Panu Jezusie i zbójnikach”.

Wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Podhala i na co dzień posługują się gwarą.

– Zarówno taniec góralski, jak i regionalna muzyka są bliskie naszym sercom. Każde przedstawienie opierałam na tekstach gwarowych, najczęściej Kazimierza Przerwy-Tetmajera lub Andrzeja Skupnia-Florka. Nasi aktorzy jakoś to intuicyjnie wyczuwają, nie trzeba im tłumaczyć znaczenia tych dzieł. Myślę, że dlatego tak świetnie im to wychodzi. Ponadto, sceny z użyciem gwary bywają zabawne dla odbiorców spoza Podhala – opisuje Maria Michalik , opiekunka grupy..

Wszystkie osoby zainteresowane twórczością Zawodowców z Bachledówki mogą śledzić ich poczynania na profilu facebookowym oraz, stworzonym przez jedną z uczennic, blogu.

– Ze względu na to, że jesteśmy szkołą przysposabiającą do pracy, chcemy pokazywać rodzicom uczniów, co robimy. Część z nich nie mówi, inni nie słyszą, nie są więc w stanie opowiedzieć w domach, czym się zajmowali danego dnia.

W kategorii solistów zwyciężył Bartłomiej Chochół. Dla reprezentanta Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach będzie to festiwalowy debiut. Na „Albertianę” trafił dzięki listopadowemu „Wierszobraniu”, które odbyło się w ośrodku terapeutyczno-rehabilitacyjnym „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.

– Podeszła do nas sama pani Anna Dymna i powiedziała, że powinniśmy spróbować sił na festiwalu, ponieważ występ zrobił na niej ogromne wrażenie – wspomina Arkadiusz Olek, terapeuta Bartka Chochoła.

Wokalista wykonał wówczas piosenkę Pawła Domagały „Weź nie pytaj”. Ten sam utwór zaprezentuje na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego.

– Bartek ma wadę wzroku, więc nauka tekstu musi odbywać się wyłącznie poprzez słuchanie piosenki. Powoli, ale konsekwentnie zapamiętywał słowa. Długo zastanawialiśmy się nad doborem repertuaru, również pod względem odpowiedniej tonacji. Ostatecznie Bartkowi przypadła do gustu ta piosenka. Nie bez znaczenia był też fakt niezwykłej popularności utworu Pawła Domagały.

23 marca na widowni krakowskiego teatru zasiądą także zespoły, które zajęły odpowiednio II i III miejsce podczas regionalnego etapu tegorocznej „Albertiany”: „Znak zapytania” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach oraz „Żółta Ciżemka” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska