Co roku, od 1997 roku, Fundacja św. Brata Alberta przyznaje dwa lub trzy medale osobom angażującym się w pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym. W tym roku, ze względu na jubileusz 35-lecia Fundacji św. Brata Alberta oraz 20-lecia Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, kapituła przyznała aż pięć odznaczeń.
Laureatami 26. edycji Medali św. Brata Alberta zostali: aktorka Joanna Kulig za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, piłkarz Piotr Zieliński za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”, Cecylia Chrząścik za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie, Alexander Kurek za wspieranie budowy Domów pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pracujących w Starym Skałacie w Ukrainie za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy ofiar wojny w Ukrainie.
- Asia jest tak, że jak się ją o coś poprosi, to natychmiast jest. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. A że pięknie śpiewa, to śpiewała na koncertach Festiwalu „Zaczarowana Piosenka”. To jest cudowne, że tacy ludzie jak ona wspierają takie inicjatywy jak nasza. Jest jedną z tych osób, które najbardziej sobie na ten medal zasłużyły – mówiła o Joannie Kulig Anna Dymna, prezeska Fundacji „Mimo wszystko”.
- Znany z działalności sportowej Piotr Zieliński, razem ze swoimi rodzicami, wyremontował i zorganizował dwa rodzinne domy dziecka na Dolnym Śląsku. Całkowicie bezinteresownie. Ten wniosek poparł PZPN, który uważa, że sportowiec łączący pasję piłkarską z pasją społecznikowską jest wzorem dla innych – wyjaśniał przyznanie medalu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, członek kapituły.
Ustanowiony w 1997 roku Medal Św. Brata Alberta przyznaje corocznie kapituła powołana przez Fundację im. Brata Alberta. Jako pierwszy wyróżnienie otrzymał kardynał Franciszek Macharski.
Medal przedstawiający św. Brata Alberta z dziećmi zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.
Odznaczenia zostaną wręczone podczas tegorocznej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Zwycięzców 23. edycji festiwalu poznamy 21 marca, to oni zaprezentują swoje spektakle oraz piosenki na scenie Teatru Słowackiego.
Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku
