https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa w podziemnym muzeum w Wieliczce. Pokazano prace niepełnosprawnych artystów

Jolanta Białek
Prace powstałe w czasie XXIII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych zaprezentowano w muzealnej części Kopalni Soli w Wieliczce. Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2025
Prace powstałe w czasie XXIII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych zaprezentowano w muzealnej części Kopalni Soli w Wieliczce. Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2025 fot. Dariusz Kołakowski/materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Ponad 100 prac wykonanych różnymi technikami – od barwnych pasteli, przez obrazy olejne i akrylowe, po unikalne drzeworyty – zaprezentowano na wystawie w podziemnej części Muzeum Żup Krakowskich, na III poziomie wielickiej Kopalni Soli. Ekspozycja z mottem „Jedno Muzeum - dwa skarby UNESCO” będzie czynna do lutego przyszłego roku.

Wystawa jest pokłosiem ogólnopolskiego XXIII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych, który odbył się w Wieliczce minionej wiosny. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu artystów z całej Polski.

– Tym razem inspiracją dla twórców były dwa wielickie obiekty znajdujące się na Liście UNESCO: Zamek Żupny – perła wśród zabytków na powierzchni miasta, oraz wnętrza kopalni soli w podziemnej ekspozycji Muzeum, z nastrojowymi komorami i chodnikami oraz bogatymi zbiorami. Na poplenerowej wystawie zaprezentowano wybór ponad 100 prac. Wśród technik twórczych są przykłady m.in. pięknych, barwnych pasteli, obrazów malowanych kredkami, farbami olejnymi czy akrylowymi oraz drzeworyty, a także oryginalna praca przestrzenna przedstawiająca bryłę z krzyżem z multimedialnej kaplicy św. Jana Pawła II. Prace urzekają jasnymi i ciepłymi barwami oraz emanują radością – tak zaprasza na wystawę Muzeum Żup Krakowskich.

Niemal ćwierćwiecze z artystami. Historia plenerów w Wieliczce sięga przełomu wieków

Plenery artystyczne dla osób z niepełnosprawnościami, organizowane przez Muzeum Żup Krakowskich oraz Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych odbywają się w Wieliczce od 1999 roku, w ostatniej dekadzie zwykle w dwóch miejscach - w podkrakowskim mieście oraz wybranym rejonie kraju, również związanym z górnictwem, a kiedyś przede wszystkim w Wieliczce.

- Choć teraz historia zatoczyła koło powracając do pierwszej konwencji plenerów to uczestnicy dostali nową inspirację - w tym roku mogli malować po raz pierwszy w nowo udostępnionym skrzydle północnym Zamku, które otwarło dla nich XV-wieczne wnętrza z polichromiami i wystawą  czasową „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” – zaznaczają wieliccy muzealnicy.

Podziemny wernisaż 2024 wzbogaciły m.in. inscenizacja teatralna oraz pokaz umiejętności Stanisława Kmiecika, słynnego już artysty malującego stopami oraz ustami. Wystawę „Jedno Muzeum - dwa skarby UNESCO” można oglądać do 28 lutego 2025 roku.

MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska